Ako prebieha dražba nehnuteľností

Národná rada Slovenskej republiky dňa 10. júla 2002 schválila zákon č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). Prijatie tohto zákona bolo súčasťou reformy záložného práva, ktorá prebiehala na Slovensku v rokoch 200 – 2002. Výsledkom týchto reforiem bolo prijatie viacerých právnych predpisov, resp. noviel právnych predpisov a to okrem už spomínaného zákona o dobrovoľných dražbách je to aj zákon č. 526/2002, ktorý novelizoval zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, zákon č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok), zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník, zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a zákon č. 144/1998 Z. z. o skladiskovom záložnom liste.

Cieľom bolo zlepšiť zabezpečenie úverov pre veriteľov, pričom sa veriteľovi znižuje riziko spojené s poskytnutím úveru konkrétnemu dlžníkovi tým, že mu zákon umožňuje dosiahnuť uspokojenie svojej pohľadávky zo zadefinovaného majetku dlžníka v prípade, že dlh nebude splnený včas a riadne (napr. vydražením nehnuteľnosti). Dražba sa môže využiť aj na predaj, keď navrhovateľom dražby je vlastník predmetu dražby.

Dražbou sa v zmysle zákona rozumie verejné konanie, ktorého účelom je prechod vlastníckeho práva alebo iného práva k predmetu dražby, konané na základe návrhu navrhovateľa, pri ktorom sa licitátor obracia na vopred neurčený okruh osôb prítomných na vopred určenom mieste s výzvou na podávanie ponúk a pri ktorom na osobu, ktorá urobí najvyššiu ponuku, prejde príklepom licitátora vlastnícke alebo iné právo k predmetu dražby, alebo verejné konanie, ktoré bolo licitátorom ukončené z dôvodu, že nebolo urobené ani najnižšie podania.

Nehnuteľnosť na dražbe sa dá kúpiť, len ak sú splnené podmienky ako napr. osoba, ktorá sa dražby zúčastní musí byť spôsobilá na právne úkony (napr. môže nadobúdať vlastnícke právo a iné práva k predmetom dražby), to neplatí ak ide o maloletých alebo osoby, ktoré boli zbavené spôsobilosti na právne úkony alebo ich spôsobilosť na právne úkony je obmedzená ak je predmetom dražby spoluvlastnícky podiel k veci, ku ktorej už spoluvlastnícky podiel majú; podmienkou je, že tieto osoby musia byť zastúpené zákonným zástupcom alebo opatrovníkom. Okrem týchto vecí musí osoba, ktorá sa chce dražby zúčastniť spĺňať aj iné podmienky podľa § 5 zákona. Prechod vlastníckeho práva alebo iného práva k predmetu dražby sa nadobúda príklepom licitátora spočívajúcom v klepnutí kladivkom za ustanovených podmienok. Udelením príklepu však vydražiteľ nenadobudne vždy právo k predmetu dražby. Až v prípade, že vydražiteľ uhradil cenu dosiahnutú vydražením v ustanovenej lehote prechádza na neho právo (vlastnícke alebo iné). Nadobudnutie práva udeleného príklepom je teda jednoznačne podmienené včasným a riadnym zaplatením ceny dosiahnutej vydražením.

V prípade dražby si treba dávať pozor hlavne na to, či dražbu uskutočňuje osoba, ktorá spĺňa všetky podmienky podľa zákona a má osvedčenie na výkon tejto činnosti a ako aj to, v akej výške je dražobník poistený, v prípade zodpovednosti za škodu. Toto poistenie zodpovednosti za škodu je aj jednou z podmienok výkonu tejto činnosti, poistenie v prípade zodpovednosti za škodu je zo zákona v minimálnej výške plnenia 829 847, 27 eur (25 mil. Sk).

V prípade dražby nehnuteľností sa vlastnícke právo zo zákona nadobúda po splnení zákonných podmienok a nie až zápisom do katastra nehnuteľností. Zákonnými podmienkami sa rozumie príklep licitátora v prospech vydražiteľa predmetu dražby a zaplatenia ceny dosiahnutej vydražením, z čoho vyplýva, že nie je potrebné aby vydražiteľ čakal, kým kataster nehnuteľností vykoná záznam listiny (notárskej zápisnice) preukazujúcej prechod vlastníckeho práva dražbou, resp. vystaví list vlastníctva znejúci na jeho meno. Listinami preukazujúcimi vlastnícke právo vydražiteľa k predmetu dražby ak ide o nehnuteľnosť sú notárska zápisnica osvedčujúca priebeh dražby a potvrdenie dražobnej spoločnosti o uhradení ceny dosiahnutej vydražením. Dražbou však nedochádza k prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, tzn. že vydražiteľ neodvodzuje svoje právo od predchádzajúceho vlastníka a teda voči predchádzajúcemu vlastníkovi si ani nemôže uplatňovať nároky za prípadné vady, napr. zľavu z ceny, či odstránenie vady, preto sa v prípade záujmu o kúpu nehnuteľnosti odporúča zúčastniť sa obhliadky nehnuteľnosti, ktorá je vždy uvedená v oznámení o dražbe, pričom musí byť zo zákona vytýčená minimálne v dvoch termínoch, aby sa vydražiteľ s draženým predmetom riadne oboznámil a mal primeranú istotu že vie čo kupuje.

Konanie dražby sa začína oznámením dražobníka, ktoré obsahuje základné údaje o prebiehajúcej dražbe a o konkrétnych okolnostiach a podmienkach dražby podľa zákona. Oznamovaciu povinnosť o konaní dražby musí splniť dražobník zverejnením oznámenia o dražbe najmä v Notárskom centrálnom registri dražieb a v Obchodnom vestníku a to najmenej 15 dní pred jej konaním, v zákonom stanovených prípadoch (najmä nehnuteľností) najmenej 30 dní. Len ak ide o predmet podliehajúci rýchlej skaze, ako napr. potraviny, môže vo vzťahu k tomuto predmetu lehotu primerane skrátiť, ale ani to nie je možné opomenúť zverejnenie oznámenia v Notárskom centrálnom registri dobrovoľných dražieb.

Zdroj: Mgr. Tomáš Bínovský, právnik


Ďalšie zaujímavé články

Každý štrnásty Slovák spláca úver na bývanie

Slováci preferujú vlastné bývanie. Údaje Eurostatu, ktoré spracovala Poštová banka, ukazujú, že až 90% Slovákov býva vo vlastnej nehnuteľnosti. V priemere každý desiaty Slovák volí radšej prenájom bytu. V tomto sa podstatne vymykáme z európskeho priemeru. V Európe totiž žije v po ... Čítať ďalej

Novostavby v Bratislave: Pozor na lacné materiály!

Bratislava ponúka zo slovenkých miest najviac novostavieb. Nachádzajú sa vo všetkých lokalitách a ponúkajú všetky typy bytov. Klienti si môžu vyberať aj podľa štandardu, ktorý developer ponúka v cene. Vladimíry Márnotovej z realitnej kancelárie Legacy sme sa opýtali, či kvalita b ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária LIVIANTE, s.r.o.

LIVIANTE, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Rodinná vila - rodinné sídlo - bývanie a podnikanie na jednom mieste

Reality - Rodinná vila - rodinné sídlo - bývanie a podnikanie na jednom mieste

Piešťany
Rodinný dom
340.000,- €

Nadčasová stavba - vaše rodinné sídlo - pre väčšiu rodinu - možnosť kombinácie bývania a podnikania na jednom mieste! Rodinná vilka skolaudovaná v roku 2004 sa nachádza v pokojnej časti mesta Vrbové na Hrabinskej ulici. Ide o 6 izbový priestranný rodinný dom. Prízemie domu je z časti zapustené do svahu, čím sa opäť využilo prostredie, v ktorom sa dom nachádza. Na prvom podlaží sa nachádza menší samostatný apartmán (izba, kuchynka, toaleta, kúpeľňa s vaňou), miestnosť pre saunu s predprípravou, fitness priestor, hala, chodba, schodisko, technická miestnosť a práčovňa, chodba, pivnica, veľká vykurovaná garáž pre dve autá s bočným odkladacím priestorom na bicykle. Druhé podlažie tvorí: vstupná hala, kuchyňa s jedálňou a vstupom na južnú 47,20 m² terasu, komora, toaleta, šatník, obývací priestor, schodisko, veľká pracovňa (môže byť ďalšia izba s východom na terasu) a veľká 73,20 m² severná terasa. Tretie podlažie tvorí: hala, tri spálne, veľká kúpeľňa s vaňou, sprchovým kútom, toaletou, bidetom a dve umývadlá Krov: povalový odkladací priestor. Dom je postavený z kvalitných materiálov, tehla Porotherm, obvodový plášť domu je zateplený (80 mm openair), stropy železobetónové, strecha hlavná konštrukcia drevená s plným debnením, nad schodišťom je spevnená oceľovou konštrukciou, použitá škridla Bramac. Kúrenie domu je zabezpečené pomocou plynového kotla Buderus, prízemie je vykurované pomocou radiátorov, prvé poschodie kombinácia podlahového vykurovania a radiátorov, druhé poschodie pomocou radiátorov. Podlahy boli použité drevené parkety, gres, keramická dlažba, schodisko je mramor, osadené sú eurookná drevené z meranti vrátane žalúzií a sieťok, interiérové dvere dyha, v obývacej miestnosti je švédska krbová pec, kuchynská linka je vrátane všetkých vstavaných spotrebičov. Dom je napojený na zabezpečovací systém cez mobilný vysielač, prízemie domu má nainštalované aj požiarne snímače. Orientácia domu severovýchod/juhozápad. Pozemok má vytvorenú spevnenú plochu pre parkovanie viacerých áut - alebo priestor na výstavbu ďalších garáží, vstup na pozemok je pomocou automatickej brány. Celková šírka na vstupe predstavuje 33,5 m. Za domom sa nachádza plocha pre možný budúci bazén s predprípravou kanalizácie. Výmera domu všetky podlažia vrátane terás 486,71 m² 1. podlažie 166,58 m² 2. podlažie 223,34 m² 3. podlažie 96,79 m² Dom má dostatok miestností i dostatok odkladacích priestorov, tu sa nemusíte báť, že nenájdete každej jednej veci svoje miesto. Toto je nehnuteľnosť pre tých, ktorí hľadajú komfort pre seba a celú rodinu, hľadajú poctivú stavbu a kvalitu materiálov a zároveň chcú byť bližšie k prírode.

Viac informácii

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!

Rozprávková chalupa na Myjave.

Reality - Rozprávková chalupa na Myjave.

169.000,- €

Myjava
Chata

Predáme chalupu- chalúpku, ktorá sa nachádza na pozemku - sad 1888 m2 pod lesom na polosamote ( v okolí pár domov). Chalupa bola postavená v predminulom storočí a kvalitne rekonštruovaná v 2010-2014 rokoch. Rekonštrukcia prebehla odborne s ohľadom na zachovanie všetkých historických častí. Pôdorys je v tvare obdĺžníka s verandou a terasou . Z terás je prekrásny výhľad do sadu a les. Chalúpka má juho-západnú orientáciu. Dispozícia: 1NP - priedomie,vstupná chodba s WC a vstupom na terasu a do obývacej izby , kuchyňa, spálňa a kúpeľňa. Obývacia izba - priznané drevené hrady na strope , drevená podlaha , kachlová pec a drevené schodisko do podkrovia. + zariadená v odborne zreštaurovaným dobovým nábytkom - jedáleň, sedacia časť, príborník, lavica a skriňa Kuchyňa - nová kuchynská linka s elektr. varnou doskou, umývačkou. Kúpeľňa - podlahy keramika a kvalitná sanity, sprchový kút s malým wellnes a pračka. Spálňa - drevené podlahy , postel a skriňa. 2NP - po schodoch z obývacej izby sa dostaneme do podkrovia ktoré je rozdelené na dve časti. Detská izba - tvorí 1/3 priestoru a je vybavená posteľami a sedením. Zvyšok podkrovia môže byť využitý na vytvorenie ďalšieho obytného priestoru. teraz sa využíva ako komora. Na strechu bola použitá strešná krytina BRAMAC. Okná sú drevené a dobre izolované.Bola vymenená elektrika a inštalácie. Kanalizácia je riešená septikom. Vykurovanie je Kachlovou pecou , pecou s prieduchmi a elektrickými radiátormi v kúpeľni. Chalúpka je suchá. Pri chalúpke stojí udiareň. Celá nehnuteľnosť leží na prekrásnom mieste uprostred sadu a pod horou. Jazero je vzdialené cca 2 km , Myjava cca 10 km. Chalupa je vhodná na rekreačné ale aj na trvalé bývanie. - j