Byty a domy sú medziročne lacnejšie o 1,6%
Byty a domy sú medziročne lacnejšie o 1,6%

Byty a domy sú medziročne lacnejšie o 1,6%

Štatistiky NBS ukázali, že počas tretieho kvartálu roku 2013 ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku klesli v porovnaní s druhým kvartálom 2013 o 0,8 %. Aj medziročne prišlo k poklesu cien, byty a domy boli lacnejšie o 1,6 %.

Jeden meter štvorcový nehnuteľnosti určenej na bývanie tak v 3. štvrťroku 2013 vyšiel v priemere na 1 220 eur. „Zmeny v cenách nehnuteľností považujeme skôr za mierne a korešpondujú tak s našou prognózou pre tento rok o stagnácii cien bytov a domov. Súčasný ekonomický vývoj v krajine a s ním súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti zatiaľ nenaznačujú, že by v roku 2013, ale ani v roku 2014, mali začať ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. Ani výraznejší pokles sa nám už ale nezdá pravdepodobným,“ uviedla Eva Sadovská z Poštovej banky. Už tradične boli najdrahšie nehnuteľnosti aj počas 3. štvrťroka 2013 v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 654 EUR za 1m2. Naopak, obyvatelia nitrianskeho regiónu sa stretávajú aj naďalej s najnižšími cenami, v priemere 586 eur za 1 m2. Cenový rozdiel medzi najdrahším a najlacnejším regiónom je teda takmer trojnásobný.

V tomto roku si priemerne zarábajúci Slovák zo svojho mesačného platu môže dovoliť kúpiť približne 0,65 m2 bytu alebo domu.

Ekonomická dostupnosť bývania sa na Slovensku posledné roky zvyšuje. Potrebné je ale dodať, že iba u tých Slovákov, ktorí si prácu dokázali udržať a nezaznamenali ani pokles svojich príjmov. V tomto roku si priemerne zarábajúci Slovák zo svojho mesačného platu môže dovoliť kúpiť približne 0,65 m2 bytu alebo domu. „Rozrastajúce sa rady na úradoch práce ale zapríčinili, že na kúpu bytu môže pomýšľať menej Slovákov ako vlani. Najmenej dostupné bývanie je podľa tohto ukazovateľa tradične v Bratislavskom kraji, najdostupnejšie naopak v Nitrianskom a Trenčianskom kraji,“ dodala analytička.

Nehnuteľnosti na predaj v blízkosti lesa.

Bez úveru z banky sa dnes zaobíde už iba máloktorá kúpa nehnuteľnosti. Aj napriek tomu patria Slováci aj naďalej medzi najmenej zadlžené národy v rámci EÚ. Vo vlastnom byte či dome, avšak s úverom, žije iba približne každý dvanásty Slovák. Napriek tomu bol záujem o úvery na bývanie počas 3. štvrťroka 2013 neprehliadnuteľný. Stav úverov na bývanie (hypotéky, iné úvery na nehnuteľnosť a úvery stavebných sporiteľní) sa tak ku koncu septembra 2013 vyšplhal na 14,4 mld. EUR, čo bolo medziročne o takmer 12 % viac (resp. o 1,5 mld. EUR viac).

Zdroj: Poštová banka, Redakcia ZoznamRealit.Sk

Publikované: 6.11.2013