Ceny nehnuteľností stúpajú, ale ľudia sa vždy vynájdu
Ceny nehnuteľností stúpajú, ale ľudia sa vždy vynájdu

Ceny nehnuteľností stúpajú, ale ľudia sa vždy vynájdu

Záujem o bývanie pretrváva a ľudia potrebujú bývať aj vtedy, keď ceny nehnuteľností neúmerne rastú. V momentálnej situácií si však nemôže každý dovoliť takú nehnuteľnosť, akú by potreboval. Navyše poskytovanie úverov bankami tiež nie je také dostupné a výhodné ako kedysi. Tak aké kompromisy môžeme urobiť?
Pri výbere nového bývania treba robiť kompromisy.

1. Menší životný priestor

Cena nehnuteľnosti sa samozrejme odvíja od lokality, stavu a najmä veľkosti. Veď nie nadarmo pri inzerátoch vidíme pod celkovou predajnou cenou tú za meter štvorcový. Keďže ceny sú vysoké a banky neoblomné, veľa záujemcov je nútených robiť kompromisy najmä pri rozlohe nového bývania. Mladý pár si nekúpi 2-izbový byt, ale iba 1-izbový a mnohé rodiny zvolia radšej byt, aj keď snívajú o rodinnom dome so záhradou.

Čím ďalej od centra, tým lacnejšie.

2. Lacnejšia lokalita

Kompromis, ktorí sú ľudia ochotní pri kúpe nehnuteľnosti urobiť, je lokalita. Aj keď by im vyhovovalo byť čo najbližšie k centru väčšieho mesta, v okrajových častiach sú byty lacnejšie. Ešte výhodnejšie vychádzajú dediny v okolí alebo satelitné mestečká, kde sa stavajú nielen rodinné domy, ale aj menšie bytovky. Človek si tak môže v porovnaní s lukratívnejšími časťami dovoliť väčšiu nehnuteľnosť, balkón alebo predzáhradku či garáž.

V okolitých dedinách väčších miest sa stavajú nielen rodinné domy, ale aj bytovky.

3. Viacgeneračné bývanie

V minulosti bolo rozšírenejšie viacgeneračné bývanie a možno nás práve stúpajúce ceny nehnuteľností prinútia sa k tomuto modelu vrátiť. Sú prípady, kedy sa rodina s dvoma deťmi tlačí v 2-izbovom byte v meste, pričom ich starí rodičia bývajú vo veľkom rodinnom dome vo vzdialenejšej dedine. Možno práve pre nich by bolo výhodou kúpiť si spoločne jednu väčšiu nehnuteľnosť v kompromisnej lokalite, ktorá by poňala všetkých členov a na záver dňa by ich to vyšlo možno aj lacnejšie. Delili by si totiž nielen kúpnu cenu, ale aj následné poplatky za každomesačné energie, nutné opravy a iné nečakané výdavky, ktoré sa vyskytnú.

Výstavba bytoviek v Záhorskej Bystrici.
V zahraničí je bežné, že ľudia si celý život byty iba prenajímajú.

4. Prenájom namiesto kúpy

Ak si ľudia nebudú môcť dovoliť kúpiť byt, lebo si proste nenašetria potrebnú úvodnú sumu a banka im neposkytne dostatočne vysoký úver, budú musieť siahnuť po inej možnosti a tou je prenájom. Aj keď na Slovensku dominuje bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti, v zahraničí je úplne bežné, že ľudia si celý život byty iba prenajímajú. Vraj sa cítia slobodnejšie, nechcú nič vlastniť, nemajú starosti s opravami a nie sú tak viazaní na jedno miesto.

Čím ďalej od centra, tým lacnejšie.

5. Nájomné byty s regulovanými cenami

V tomto prípade je zodpovedný štát, ktorého úlohou je nájomné byty vybudovať a poskytnúť ich obyvateľom, ktorí si nevedia inak zabezpečiť vhodné bývanie. Výhodami sú dlhodobé nájmy s regulovanými cenami, čiže v porovnaní s komerčnými nájmami ide o lacnejšiu variantu. Viaceré mestá už naštartovali projekty nájomného bývania. Predpokladá sa však, že výsledok je hudbou budúcnosti a určite to kapacitne neuspokojí všetkých záujemcov o nájomné byty.

6. Dlhšie splácanie hypotéky

Doba splácania hypotekárnych úverov sa predlžuje. Dôvod je jednoduchý, čím dlhšie splácam, tým nižšia je mesačná splátka, ktorá mi neberie tak veľa z rozpočtu. Treba však myslieť na vek, lebo vo viacerých prípadoch už presahuje ten dôchodkový, čo pre banku znamená určité riziko splácania. Opäť sa môžeme inšpirovať v zahraničí, kde sú praxou viacgeneračné hypotekárne úvery. Čiže začnú splácať rodičia a po určitej dobe prejde tento dlh na ich potomka.

Zdroj: ZoznamRealit.Sk

Publikované: 22.6.2022


Odporúčané nehnuteľnosti

, ponúka 2 izbový byt , Myjava
Predaj 83.000,- €
, ponúka 2 izbový byt , Myjava

Ponúkame Vám na predaj 2i byt o veľkosti 60m2 v pôvodnom stave, v centre Myjavy, na 4 poschodí s novým výťahom, bezbariérový prístup. Vymenené boli okná za plastové, žalúzie a...

2-izbový byt 60 m2 Myjava
Predaj, priestor Mojmírovce - EXKLUZÍVNE HALO REALITY
Predaj Cena v RK
Predaj, priestor Mojmírovce - EXKLUZÍVNE HALO REALITY
Obchodné priestory 2085 m2 Mojmírovce
1851 - 2-izb. apartmán + parkovacie miesto v projekte OMNIA na Tomášik
Predaj 257.000,- €
1851 - 2-izb. apartmán + parkovacie miesto v projekte OMNIA na Tomášik

Dominant Real Vám exkluzívne ponúka na predaj 2 izbový apartmán v projekte OMNIA na Tomášikovej ulici v Bratislave-Ružinov.Apartmán sa nachádza v objekte D na 3. poschodí zo 5 s...

2-izbový byt 57.95 m2 Bratislava - Ružinov / Tomášikova
PREDAJ: 3 IZBOVÝ RODINNÝ DOM V SLUŠNOM PÔVODNOM STAVE, HURBANOVO
Predaj 67.000,- €
PREDAJ: 3 IZBOVÝ RODINNÝ DOM V SLUŠNOM PÔVODNOM STAVE, HURBANOVO

EXKLUZÍVNE IBA U NÁS!Csaba Őszi - realitný maklér pre Komárno a okolie Vám ponúkam na predaj 3-izbový rodinný dom v Hurbanove. Dom sa nachádza na 7,5 árovom oplotenom...

Rodinný dom 100 m2 Hurbanovo
SLNEČNÝ 2i byt, REKONŠTRUKCIA, 2 X SAMOST.IZBA, BALKÓN, Haburská ulica
Predaj 245.000,- €
SLNEČNÝ 2i byt, REKONŠTRUKCIA, 2 X SAMOST.IZBA, BALKÓN, Haburská ulica

Ponúkame na predaj veľmi pekný, slnečný, priestranný 2-izbový byt, orientovaný na južnú stranu, po kompletnej rekonštrukcii z roku (2019 - 2020), kompletne moderne zariadený so samostatnou kuchyňou a vlastným plynovým...

2-izbový byt 57.07 m2 Bratislava - Ružinov / Haburská