Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka

Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťákaPredaj nehnuteľnosti je náročný a zložitý proces, preto ak nemáte skúsenosti a dostatok času na všetky fázy, musíte sa obrátiť na realitného makléra. Ten vie na základe analýzy stanoviť správnu predajnú cenu, pripraviť nehnuteľnosť na predaj, inzerovať na kvalitných realitných portáloch, viesť obhliadky a odpovedať na otázky záujemcov. Na Slovensku neexistujú oficiálne licencovaní makléri, preto si musíte pri výbere dávať ešte väčší pozor a overiť si realiťáka nielen po odbornej stránke, ale aj po etickej a morálnej. Aby sa nestalo, že vás nahovorí na zníženie ceny iba preto, aby mal províziu na účte už budúci týždeň.

1. Ako si nájsť toho správneho makléra? Veľa realitných kancelárií tvrdí, že fungujú na základe odporúčaní spokojných klientov. Preto je dobré rozhodiť siete vo svojom okolí a popýtať sa známych na ich skúsenosti. Niektoré realitné kancelárie majú užšie zamerané portfólio (nehnuteľnosti v Maďarsku, chalupy alebo konkrétna oblasť). Zvážte či vám niečo takéto vyhovuje a môžete si vyberať aj podľa lokality alebo druhu nehnuteľnosti (novostavba, rodinný dom, obchodný priestor).

Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka2. Potom je na rade osobné stretnutie s vybraným maklérom, na ktorom zistíte, či vám je sympatický, či je komunikatívny a či si viete predstaviť pravidelnú spoluprácu a hlavne či spĺňa odborné kritériá. Nebojte sa ho opýtať na vzdelanie, prax, posledné obchody i aktuálnu situáciu na realitnom trhu. Môžete si pripraviť aj odbornejšie otázky, na ktoré viete odpoveď, a makléra si tak „vyskúšať“.

3. Ak si myslíte, že práve tento maklér by vás mohol zastupovať, nechajte si vypracovať základnú analýzu vašej nehnuteľnosti. Niektoré realitné kancelárie majú prístup k backOFFICE© realitnému skeneru, ktorý monitoruje ceny všetkých predávaných nehnuteľností na najväčších realitných portáloch za posledné tri mesiace. Na základe grafov a analýz vám maklér predostrie skutočný stav na realitnom trhu a reálny odhad ceny i doby predaja.

4. Realitný maklér by vám mal navrhnúť podpísanie sprostredkovateľskej zmluvy o predaji nehnuteľnosti, ktorá by mala obsahovať presné práva a povinnosti oboch strán, vopred dohodnutú províziu v prípade úspešného predaja a hlavne termín do kedy je platná. Ak nemáte z podpísania zmluvy s realitnou kanceláriou dobrý pocit, vypýtajte si štandardizovanú vzorovú zmluvu Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS), ktorú majú k dispozícii všetky členské realitné kancelárie. Vypracovali ju právnici, je postavená férovo a v prípade problémov sa môžete obrátiť na ZRKS.

Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka5. Realitný maklér musí aktívne riadiť všetky fázy predaja nehnuteľnosti. Musíte mu preto plne dôverovať od začiatku až dokonca. Po podpísaní sprostredkovateľskej zmluvy je na rade príprava nehnuteľnosti na predaj. To znamená vytvorenie profesionálnych fotografií, pôdorysu, napísanie inzerátu a jeho exportovanie na kvalitné realitné portály. Náklady za inzerciu znáša realitná kancelária. Môžete si dohodnúť aj ďalšie marketingové nástroje - umiestnenie reklamnej plachty na nehnuteľnosť, natočenie videobhliadky alebo open house.

6. Maklér je ten, ktorý by mal viesť obhliadku, aj keď sa tam nachádzate vy ako majiteľ. Nechajte ho robiť si svoju prácu a nezasahujte, ak to nie je nevyhnutné alebo ak vás k tomu nevyzve maklér alebo záujemca. Niekedy je prospešné, aby sa na obhliadke stretli iba maklér a záujemca, aby ste negatívne nezasahovali do procesu. Vy oceníte, že nemusíte strácať čas so záujemcami, ktorí sa prišli „iba pozrieť“.

7. Nebojte sa po niekoľkých týždňov vypýtať od makléra report, kde a ako bola vaša nehnuteľnosť inzerovaná, koľko ľudí si kliklo na ponuku, koľko ľudí malo záujem o obhliadku, po prípade, čo im prekážalo a dôvody, prečo nehnuteľnosť nekúpili. Na základe analýzy môžete nastaviť ďalšie kroky. Ak vám maklér navrhne zníženie predajnej ceny, zvážte ho ale ak chcete počkať, nedajte sa do ničoho tlačiť nasilu.

Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka8. Ak sa nájde vážny záujemca, ktorý chce kúpiť nehnuteľnosť, tak si niektorí majitelia vydýchnu a otvárajú šampanské. Skúsený maklér však vie, že najdôležitejšia časť prichádza práve teraz. Niektoré úkony ako pripomienkovanie zmlúv, výška zálohy, schvaľovanie hypotekárneho úveru alebo lehoty na katastri vedia poriadne narušiť priebeh a na tieto stresové situácie musia byť pripravené všetky zúčastnené strany. Maklér musí vystupovať profesionálne a trpezlivo vysvetľovať a riešiť vzniknuté problémy.

9. Nikdy neduste v sebe, ak nie ste s prácou svojho realitného makléra spokojní. Radšej sa o svojich pochybnostiach otvorene porozprávajte. Niektoré veci môžu byť nedorozumením, iné sa dajú zmeniť alebo inak nastaviť. Ak stále budú pretrvávať negatívne pocity, pohovorte si s jeho nadriadeným, po prípade môžete spoluprácu ukončiť a osloviť inú realitnú kanceláriu. Už budete mať aspoň skúsenosti, na čo si dať pozor.

Zdroj: www.ZoznamRealit.Sk, ilustračné foto


Ďalšie zaujímavé články

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 3: Ako stanoviť správnu predajnú cenu

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 3: Ako stanoviť správnu predajnú cenu

Ak sa rozhodnete predať svoju nehnuteľnosť, väčšinou chcete, aby sa predala čo najrýchlejšie, aby ste mohli zrealizovať svoje ďalšie plány, či už ide o kúpu nového bývania alebo cestu okolo sveta. Tu zohráva dôležitú úlohu správne stanovanie predajnej ceny nehnuteľnosti. Treba vš ... Čítať ďalej

Realitný trh: Nespadnite do inzertnej pasce!

Realitný trh: Nespadnite do inzertnej pasce!

Jednou z hlavných úloh realitnej kancelárie je propagácia svojich ponúk na inzertných portáloch. Na Slovensku sú desiatky portálov, relevantných na ktorých má zmysel inzerovať je asi 10. Tie najväčšie požadujú za inzerciu niekoľko stoviek až tisícov eur ročne, čo z inzercie robí ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!

Rodinný dom Panoráma

Reality - Rodinný dom Panoráma

225.000,- €

Košice - Vyšné Opátske
Rodinný dom

Reality Kondásová Vám ponúka na predaj novostavbu moderného rodinného domu v radovej zástavbe, na slnečnom pozemku o celkovej výmere 183 m2 na ulici Bazová v bytovom komplexe Panoráma za 225 000€. Prečo kúpiť túto nehnuteľnosť - obytná plocha nehnuteľnosti je 105m2 plus záhradka a predzáhradka vo výmere 127 m2. Ideálne pre rodinu s dvoma deťmi. - záhradka je oplotená a slnečná, orientovaná na juhovýchod. Vstup do záhrady je z prízemia domu, kde je obývačka s kuchyňou, čo je veľmi praktické hlavne pre rodinu s malými deťmi, ktoré sa môžu hrať na záhrade a pritom sú v úplnom bezpečí. - dom sa nachádza na ulici, kde nie je veľký pohyb áut - kompletné mesačné náklady sú do 160€. - moderné a praktické usporiadanie izieb v dome zabezpečuje maximálne pohodlie pre majiteľov domu Popis nehnuteľnosti Dom je dvojpodlažný. Na prvom podlaží sa nachádza predsieň, z ktorej je vstup do technickej miestnosti a do obývačky s kuchyňou. V technickej miestnosti sa nachádza WC, umývadlo, práčka, elektrický kotol na kúrenie a zásobník na teplú vodu. Obývačka s kuchyňou je najväčšia miestnosť v dome a má rozlohu 38,7 m2. V kuchyni sa nachádza moderná kuchynská linka so vstavanými elektrospotrebičmi. Z obývačky je výstup do záhrady cez francúzke okno. Záhrada je riešená tak, aby vyžadovala čo najmenšiu údržbu. V obývačke sa nachádza krb a z obývačky je schodiskom výstup na druhé podlažie. Na druhom podlaží sa nachádzajú dve detské izby, spálňa, kúpeľňa so sprchou, vaňou a WC. Dom bol skolaudovaný v roku 2013. Obvodové murivo je z tehál o hrúbke 250 mm a zateplené 150 mm polystyrénom. Vnútorné priečky sú z tehál o hrúbke 115 mm. Schodisko je monoliticko železobetónové. V celom dome sú vápenno - cementové jemné omietky, sadrokartónové podhľady, komplet nové rozvody elektriny a vody. Strecha je pultová, trámová, s tepelnou izoláciou 280 mm a povrchovou úpravou PVC. Vchodové dvere sú plastové, bezpečnostné, imitácia dreva. Okná v dome sú taktiež plastové s imitáciou dreva, izolačné dvojsklo s akustickým útlmom. Orientácia okien v dome je na na východ a západ. V dome je podlahové kúrenie. Internet je optický od spoločnosti Antik. Lokalita - dobrá dostupnosť autom do centra Košíc, do Auparku je to 5 km, čo je 8 minút - po dobudovaní úseku diaľnice Budimír - Bidovce a vonkajšieho obchvatu Košíc R2 sa výrazne skvalitní dostupnosť autom nielen do mesta, ale aj mimo mesta - začala výstavba nákupného centra medzi Panorámou a Zelenou stráňou o výmere 12,5 tisíc metrov štvorcových, sa výrazne posilní občianská vybavenosť danej lokality. V pláne tohto centra sú obchody, gastro prevádzky a Fitbox so športovými a relaxačnými funkciami. - voľnočasové aktivity v lesoparku Heringeš, turistický a cykloturistický chodník