Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka
Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka

Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka

Predaj nehnuteľnosti je náročný a zložitý proces, preto ak nemáte skúsenosti a dostatok času na všetky fázy, musíte sa obrátiť na realitného makléra. Ten vie na základe analýzy stanoviť správnu predajnú cenu, pripraviť nehnuteľnosť na predaj, inzerovať na kvalitných realitných portáloch, viesť obhliadky a odpovedať na otázky záujemcov.

Predaj nehnuteľnosti je náročný a zložitý proces, preto ak nemáte skúsenosti a dostatok času na všetky fázy, musíte sa obrátiť na realitného makléra. Ten vie na základe analýzy stanoviť správnu predajnú cenu, pripraviť nehnuteľnosť na predaj, inzerovať na kvalitných realitných portáloch, viesť obhliadky a odpovedať na otázky záujemcov.

1. Ako si nájsť toho správneho makléra? Veľa realitných kancelárií tvrdí, že fungujú na základe odporúčaní spokojných klientov. Preto je dobré rozhodiť siete vo svojom okolí a popýtať sa známych na ich skúsenosti. Niektoré realitné kancelárie majú užšie zamerané portfólio (nehnuteľnosti v Maďarsku, chalupy alebo konkrétna oblasť). Zvážte či vám niečo takéto vyhovuje a môžete si vyberať aj podľa lokality alebo druhu nehnuteľnosti (novostavba, rodinný dom, obchodný priestor).

Nebojte sa ho opýtať na vzdelanie, prax, posledné obchody i aktuálnu situáciu na realitnom trhu. Môžete si pripraviť aj odbornejšie otázky, na ktoré viete odpoveď, a makléra si tak „vyskúšať“.

2. Potom je na rade osobné stretnutie s vybraným maklérom, na ktorom zistíte, či vám je sympatický, či je komunikatívny a či si viete predstaviť pravidelnú spoluprácu a hlavne či spĺňa odborné kritériá. Nebojte sa ho opýtať na vzdelanie, prax, posledné obchody i aktuálnu situáciu na realitnom trhu. Môžete si pripraviť aj odbornejšie otázky, na ktoré viete odpoveď, a makléra si tak „vyskúšať“.

Realitné maklérky zo ZRKS

3. Ak si myslíte, že práve tento maklér by vás mohol zastupovať, nechajte si vypracovať základnú analýzu vašej nehnuteľnosti. Niektoré realitné kancelárie majú prístup k backOFFICE© realitnému skeneru, ktorý monitoruje ceny všetkých predávaných nehnuteľností na najväčších realitných portáloch za posledné tri mesiace. Na základe grafov a analýz vám maklér predostrie skutočný stav na realitnom trhu a reálny odhad ceny i doby predaja.

4. Realitný maklér by vám mal navrhnúť podpísanie sprostredkovateľskej zmluvy o predaji nehnuteľnosti, ktorá by mala obsahovať presné práva a povinnosti oboch strán, vopred dohodnutú províziu v prípade úspešného predaja a hlavne termín do kedy je platná. Ak nemáte z podpísania zmluvy s realitnou kanceláriou dobrý pocit, vypýtajte si štandardizovanú vzorovú zmluvu Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS), ktorú majú k dispozícii všetky členské realitné kancelárie. Vypracovali ju právnici, je postavená férovo a v prípade problémov sa môžete obrátiť na ZRKS.

5. Realitný maklér musí aktívne riadiť všetky fázy predaja nehnuteľnosti. Musíte mu preto plne dôverovať od začiatku až dokonca. Po podpísaní sprostredkovateľskej zmluvy je na rade príprava nehnuteľnosti na predaj. To znamená vytvorenie profesionálnych fotografií, pôdorysu, napísanie inzerátu a jeho exportovanie na kvalitné realitné portály. Náklady za inzerciu znáša realitná kancelária. Môžete si dohodnúť aj ďalšie marketingové nástroje - umiestnenie reklamnej plachty na nehnuteľnosť, natočenie videobhliadky alebo open house.

6. Maklér je ten, ktorý by mal viesť obhliadku, aj keď sa tam nachádzate vy ako majiteľ. Nechajte ho robiť si svoju prácu a nezasahujte, ak to nie je nevyhnutné alebo ak vás k tomu nevyzve maklér alebo záujemca. Niekedy je prospešné, aby sa na obhliadke stretli iba maklér a záujemca, aby ste negatívne nezasahovali do procesu. Vy oceníte, že nemusíte strácať čas so záujemcami, ktorí sa prišli „iba pozrieť“.

Realitní makléri ZRKS

7. Nebojte sa po niekoľkých týždňov vypýtať od makléra report, kde a ako bola vaša nehnuteľnosť inzerovaná, koľko ľudí si kliklo na ponuku, koľko ľudí malo záujem o obhliadku, po prípade, čo im prekážalo a dôvody, prečo nehnuteľnosť nekúpili. Na základe analýzy môžete nastaviť ďalšie kroky. Ak vám maklér navrhne zníženie predajnej ceny, zvážte ho ale ak chcete počkať, nedajte sa do ničoho tlačiť nasilu.

Profesionáli zo ZRKS

8. Ak sa nájde vážny záujemca, ktorý chce kúpiť nehnuteľnosť, tak si niektorí majitelia vydýchnu a otvárajú šampanské. Skúsený maklér však vie, že najdôležitejšia časť prichádza práve teraz. Niektoré úkony ako pripomienkovanie zmlúv, výška zálohy, schvaľovanie hypotekárneho úveru alebo lehoty na katastri vedia poriadne narušiť priebeh a na tieto stresové situácie musia byť pripravené všetky zúčastnené strany. Maklér musí vystupovať profesionálne a trpezlivo vysvetľovať a riešiť vzniknuté problémy.

9. Nikdy neduste v sebe, ak nie ste s prácou svojho realitného makléra spokojní. Radšej sa o svojich pochybnostiach otvorene porozprávajte. Niektoré veci môžu byť nedorozumením, iné sa dajú zmeniť alebo inak nastaviť. Ak stále budú pretrvávať negatívne pocity, pohovorte si s jeho nadriadeným, po prípade môžete spoluprácu ukončiť a osloviť inú realitnú kanceláriu. Už budete mať aspoň skúsenosti, na čo si dať pozor.

Zdroj: www.ZoznamRealit.Sk, foto ZRKS

Publikované: 20.3.2017


Odporúčané nehnuteľnosti

Moderný 4 izb bungalov s garážou,novostavba v novej časti v obci Častá Predaj 240.000,- €
Moderný 4 izb bungalov s garážou,novostavba v novej časti v obci Častá

Ponúkame Vám na predaj rodinný dom , ktorý má potenciál naplniť Vaše predstavy o kultúrnom bývaní, Vašich nárokov na prvotriedne materiálové riešenie, dispozíciu, ktorá ani po rokoch nebude spôsobovať vrásky a...

Rodinný dom 155 m2 Častá
Predaj: Rodinný dom v Prievidzi časť Hradec Predaj 114.500,- €
Predaj: Rodinný dom v Prievidzi časť Hradec

AstonReal ponúka na predaj zrekonštruovaný trojizbový rodinný dom čiastočne podpivničený v Prievidzi, mestská časť Hradec. Dom je postavený na rovinnom pozemku o výmere 420 m2, plocha domu je 122 m2...

Rodinný dom 122 m2 Prievidza / Hradec
MAXFIN REAL - NA PREDAJ DOM V ŠURANOCH Predaj 88.000,- €
MAXFIN REAL - NA PREDAJ DOM V ŠURANOCH

Ponúkame na predaj 5 izbový rodinný dom v Šuranoch na Hradnej ulici s celkovou plochou pozemku 12,5á. Veľkosti izieb sú: 8x4m, 4x3m, 4x3m a 4x2,5. Dom sa nachádza...

Rodinný dom 400 m2 Šurany / Hradná
PREDAJ: Rodinný domček s pozemkom v Borskom Mikuláši Predaj 9.500,- €
PREDAJ: Rodinný domček s pozemkom v Borskom Mikuláši

AstonReal Vám ponúka Domček s Pozemkom o rozlohe 277m2 v Borskom Mikuláši časť Borský Peter. Domček je zachovalý v pôvodnom stave, postavený v roku 1903 z kvalitných tehál.Je vhodný...

Rodinný dom 150 m2 Borský Mikuláš / Borský Peter
Predaj, rodinný dom Kľúčovec, - IBA U NÁS Predaj 92.990,- €
Predaj, rodinný dom Kľúčovec, - IBA U NÁS

Ponúkame na predaj trojizbový rodinný dom v obci Kľúčovec, vzdialenej iba 2 km od kúpeľného mesta Veľký Meder. Svojou polohou je predurčený na trvalé bývanie alebo ako víkendová chalupa. Pozemok...

Rodinný dom 95 m2 Kľúčovec