Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 3: Ako stanoviť správnu predajnú cenu

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 3: Ako stanoviť správnu predajnú cenuAk sa rozhodnete predať svoju nehnuteľnosť, väčšinou chcete, aby sa predala čo najrýchlejšie, aby ste mohli zrealizovať svoje ďalšie plány, či už ide o kúpu nového bývania alebo cestu okolo sveta. Tu zohráva dôležitú úlohu správne stanovanie predajnej ceny nehnuteľnosti. Treba však nájsť kompromis, aby sme nepredávali príliš lacno, ale aby sa z našej ponuky nestal ležiak kvôli vysokej cene.

Ceny v inzerátoch na realitných portáloch, ktoré sú prvým vodidlom pri určení našej predajnej ceny, môžu byť skresľujúce. Nevieme totiž ako vznikli, či je za tým hlbšia analýza, alebo si niekto iba doma na gauči povedal, že bude predávať svoj byt za 100-tisíc eur. Aj keď ide o dva rovnaké byty, v rovnakej lokalite, vždy sa budú líšiť – poschodie, balkón, štýl rekonštrukcie, susedia, parkovanie. Preto sa cena dvoch rovnakých dvojizbových bytoch v bratislavskom Ružinove môže líšiť rozdielom niekoľkých tisícov eur. „Pri stanovení ceny nehnuteľnosti by som určite odporučil predávajúcim obrátiť sa na realitného makléra. Ten pripraví porovnávajúcu cenovú analýzu nehnuteľností s podobnými parametrami tej vašej. Pri určení ceny sa berie do úvahy stav nehnuteľnosti, ponukové ceny podobných nehnuteľností, skutočné ceny z minulých predajov,“ uviedol prezident Združenia realitných kancelárií Slovenska Matej Kucharič.

Aj vďaka členstvu v ZRKS vedia makléri lepšie odhadnúť reálnu cenu nehnuteľnosti. Čo sa týka cien z predchádzajúcich obchodov, samozrejme maklér jednotlivec nemôže poznať všetky minulé predajné ceny. Môže však v prípade, že je členom združenia, získať informácie od iných realitných kancelárií, s ktorými je v aktívnom kontakte. „Ja osobne sa tiež radím pri nastavovaní ceny s kolegami zo združenia, príde mi to efektívne a presnejšie,“ uviedol M. Kucharič. Na základe týchto vstupných údajov maklér odporučí štartovaciu cenu a časový plán predaja. V prípade, že majiteľ požaduje cenu vyššiu ako mu navrhuje maklér, dá sa urobiť kompromis, že sa začne s vyššou cenou na dohodnutý časový úsek. Ak trh túto cenu vo zvolenom čase neprijme, cena sa upraví podľa odporučenia.

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 3: Ako stanoviť správnu predajnú cenuĎalším efektívnym nástrojom, ktorý majú realitné kancelárie v ZRKS bezplatne k dispozícii je backOFFICE® realitný skener. Je totiž súčasťou online systému združenia a pomáha maklérom najmä pri stanovení správnej predajnej ceny nehnuteľnosti. Realitný skener eviduje inzeráty z veľkých realitných portálov v niekoľko stotisícovom množstve za posledné tri mesiace a na základe týchto údajov vytvára fundované cenové štatistiky a odhady stúpania alebo klesania ceny. „Cena každého inzerátu v databáze realitného skeneru je sledovaná a jej vývoj premietame do profesionálneho grafu vývoja ceny. Jednoduchou zmenou filtru realitných ponúk na konkrétnu lokalitu, druh a parameter (napr. 2 izbový byt v Ružinove v novostavbe) získajú makléri v ZRKS veľmi presný a hlavne aktuálny cenový odhad,“ uviedol prevádzkovateľ systému Marek Šubrt.

Príklady vybraných nehnuteľností v apríli 2017:

Cena za m2 staršieho dvojizbového bytu Ružinove: 2309 €
Cena za m2 trojizbového bytu v novostavbe v Petržalke: 1932 €
Cena za m2 pozemku v okrese Banská Bystrica: 60 €
Cena za m2 jednoizbového bytu v Košiciach: 1426 €
Priemerná cena rodinného domu v Piešťanoch: 157 364 €

Zdroj: ZoznamRealit.Sk, ZRKS, backOFFICE® realitný skener


Ďalšie zaujímavé články

Zameranie stavby - svojpomocne alebo s geodetom?

Zameranie stavby - svojpomocne alebo s geodetom?

Na Slovensku bez prítomnosti geodeta nemôžete vytýčiť hranicu pozemku, lebo vám to kataster nehnuteľností neuzná. Kedy ešte budete pri stavbe domu potrebovať tohto špecialistu? U nás pôsobí približne 900 certifikovaných geodetov, ktorí sa riadia cenníkom Komory geodetov a kartogr ... Čítať ďalej

Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka

Chcete predať dom? Krok 2: Nájdite správneho realiťáka

Predaj nehnuteľnosti je náročný a zložitý proces, preto ak nemáte skúsenosti a dostatok času na všetky fázy, musíte sa obrátiť na realitného makléra. Ten vie na základe analýzy stanoviť správnu predajnú cenu, pripraviť nehnuteľnosť na predaj, inzerovať na kvalitných realitných po ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!