Developeri reagujú na rekordný predaj novostavieb v Bratislave ďalšou výstavbou

Developeri reagujú na rekordný predaj novostavieb v Bratislave ďalšou výstavbouPredaj bytov v bratislavských novostavbách rastie rýchlym tempom. Svedčí o tom aj analýza spoločnosti The Advisors, podľa ktorej sa v druhom štvrťroku 2015 sa predalo 1 179 bytov, čo je výrazný medziročný i medzikvartálny rast aj v porovnaní so silným prvým kvartálom 2015. Priemerná cena nového predaného bytu v druhom kvartáli tohto roka dosiahla 115 860 eur bez DPH, priemerná cena nového voľného bytu sa pohybovala na úrovni 117 385 eur bez DPH. Developeri preto neváhajú a spúšťajú ďalšie etapy výstavieb a nové projekty, ktoré prídu na trh už na jeseň.

Počet voľných bytov sa v porovnaní s prvým kvartálom zvýšil. Na trhu je aktuálne 2 702 voľných nových bytov, čo medzištvrťročne predstavuje nárast o viac než sto bytov. „Do predaja prišli projekty ako Muchovo námestie, CityHouse Ružinov, Flat75, druhá fáza Pri Mýte, Čerešne, Medický park a ďalšie,“ priblížila Karin Kučeráková z The Advisors. Dodala, že rok 2015 je z pohľadu predaja veľmi silným rokom. Aj druhý štvrťrok 2015 pokračoval v nastolenom trende z prvých mesiacov. „Nové byty v Bratislave sa predávajú mimoriadne dobre. Developeri cítia príležitosť, a tak do predaja kvartálne pribúdajú stovky nových bytov,“ vysvetlila Kučeráková.

V Bratislave sa predalo za posledné tri mesiace 1 179 nových bytov, čo predstavuje viac než tretinový nárast v porovnaní s prvým kvartálom 2015. Najväčší dopyt bol po bývaní v treťom obvode, teda najmä v Novom Meste a Rači, kde odišlo až 350 bytov. „Za tým možno hľadať viacero projektov – napríklad druhú fázu Pri Mýte, Malé Krasňany, Kivikko, Rača-Paseky aj Nobelovu. Nemožno ale zovšeobecniť, že tu je dopyt najsilnejší, rýchly predaj skôr spôsobili vhodne nastavené projekty,“ tvrdí K. Kučeráková a poukazuje na projekt Zuckermandel, ktorý dosiahol 148 predaných bytov. Kým priemerná cena predaných bytov dosiahla 115 860 eur bez DPH, pri voľných bytoch to bolo až 117 385 eur. Za silným dopytom sú viaceré aspekty - lacné hypotéky, obrovský objem dobrej ponuky na trhu i odložený dopyt po bývaní z predošlých rokov. To všetko vedie k miernemu nárastu cien nových bytov. Rýchle predaje a rastúce ceny bytov v novostavbách motivujú ďalších developerov k výstavbe. Stále teda treba dbať na čo najefektívnejšie využitie priestorov a rozmýšľať nad šikovnými menšími výmerami. Napriek tomu, že predaj nových bytov stúpol medzikvartálne o tretinu, stúpla aj celková zásoba. Ponuka v tomto kvartáli teda mierne predbehla dopyt a bude chvíľu trvať, kým sa vypredá.

Najvyšší počet voľných bytov je dnes v treťom a piatom bratislavskom obvode. Do najbližších mesiacov možno očakávať spustenie predaja projektu Fuxova v Petržalke, ktorý má priniesť vyše 270 bytov. Na jeseň sa očakáva ponuka ďalších nových bytov v rôznych častiach Bratislavy. „Pri spustení predaja nového projektu síce platí, že teraz sa predá takmer všetko, no pokojne sa môže stať, že trh v istej dobe nedokáže absorbovať všetko a existujúca ponuka sa bude len presúvať do ďalších kvartálov,“ dodáva Kučeráková. Taktiež možno predpokladať, že v situácii, kde sa väčšina bytov kupuje z papiera, získajú skolaudované stavby ešte väčšiu konkurenčnú výhodu.

Realitný portál ZoznamRealit.Sk disponuje prehľadnou sekciou Novostavby, kde inzerujú realitné kancelárie, ktoré predávajú projekty developerov. Sekcia obsahuje interaktívnu mapu, kde sa dá podľa lokality nájsť byt v predávanom projekte. „Pri hľadaní nového bývania odporúčame kupujúcim, aby sa obrátili na realitné kancelárie, ktoré sú členmi ZRKS, lebo nielenže dodržiavajú Etický kódex ZRKS, ale používajú aj schválené štandardizované zmluvy, ktoré neobsahujú žiadne nástrahy. Sú vyvážené a vyhovujúce pre obe zmluvné strany,“ uviedol predseda Správnej rady ZRKS Marek Šubrt.

Zdroj: The Advisors, ZRKS


Ďalšie zaujímavé články

Až 80% Slovákov nepotrebuje hypotéku, žijú vo vlastnom

Až 80% Slovákov nepotrebuje hypotéku, žijú vo vlastnom

Podľa štatistiky Eurostat je Slovensko v rámci celej Európskej únie krajinou s piatym najvyšším podielom domácností, ktoré bývajú vo vlastnom a dokonca bez hypotéky či inej pôžičky. Vo vlastnom a bez úveru žijú až štyri pätiny slovenských domácností. Je to najvyšší podiel v rámci ... Čítať ďalej

Novostavby v Bratislave: Priemerný byt sa predáva za viac ako 130-tisíc eur

Novostavby v Bratislave: Priemerný byt sa predáva za viac ako 130-tisíc eur

Po silnej prvej polovici roka 2014 prišiel v treťom štvrťroku 2014 prepad v oblasti predaja novostavieb v hlavnom meste. Za posledné tri mesiace sa v Bratislave predalo 459 bytov v novostavbách, čo je medzi kvartálny prepad o takmer tretinu. Priemerná cena nového predaného bytu d ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!

Rodinný dom Panoráma

Reality - Rodinný dom Panoráma

225.000,- €

Košice - Vyšné Opátske
Rodinný dom

Reality Kondásová Vám ponúka na predaj novostavbu moderného rodinného domu v radovej zástavbe, na slnečnom pozemku o celkovej výmere 183 m2 na ulici Bazová v bytovom komplexe Panoráma za 225 000€. Prečo kúpiť túto nehnuteľnosť - obytná plocha nehnuteľnosti je 105m2 plus záhradka a predzáhradka vo výmere 127 m2. Ideálne pre rodinu s dvoma deťmi. - záhradka je oplotená a slnečná, orientovaná na juhovýchod. Vstup do záhrady je z prízemia domu, kde je obývačka s kuchyňou, čo je veľmi praktické hlavne pre rodinu s malými deťmi, ktoré sa môžu hrať na záhrade a pritom sú v úplnom bezpečí. - dom sa nachádza na ulici, kde nie je veľký pohyb áut - kompletné mesačné náklady sú do 160€. - moderné a praktické usporiadanie izieb v dome zabezpečuje maximálne pohodlie pre majiteľov domu Popis nehnuteľnosti Dom je dvojpodlažný. Na prvom podlaží sa nachádza predsieň, z ktorej je vstup do technickej miestnosti a do obývačky s kuchyňou. V technickej miestnosti sa nachádza WC, umývadlo, práčka, elektrický kotol na kúrenie a zásobník na teplú vodu. Obývačka s kuchyňou je najväčšia miestnosť v dome a má rozlohu 38,7 m2. V kuchyni sa nachádza moderná kuchynská linka so vstavanými elektrospotrebičmi. Z obývačky je výstup do záhrady cez francúzke okno. Záhrada je riešená tak, aby vyžadovala čo najmenšiu údržbu. V obývačke sa nachádza krb a z obývačky je schodiskom výstup na druhé podlažie. Na druhom podlaží sa nachádzajú dve detské izby, spálňa, kúpeľňa so sprchou, vaňou a WC. Dom bol skolaudovaný v roku 2013. Obvodové murivo je z tehál o hrúbke 250 mm a zateplené 150 mm polystyrénom. Vnútorné priečky sú z tehál o hrúbke 115 mm. Schodisko je monoliticko železobetónové. V celom dome sú vápenno - cementové jemné omietky, sadrokartónové podhľady, komplet nové rozvody elektriny a vody. Strecha je pultová, trámová, s tepelnou izoláciou 280 mm a povrchovou úpravou PVC. Vchodové dvere sú plastové, bezpečnostné, imitácia dreva. Okná v dome sú taktiež plastové s imitáciou dreva, izolačné dvojsklo s akustickým útlmom. Orientácia okien v dome je na na východ a západ. V dome je podlahové kúrenie. Internet je optický od spoločnosti Antik. Lokalita - dobrá dostupnosť autom do centra Košíc, do Auparku je to 5 km, čo je 8 minút - po dobudovaní úseku diaľnice Budimír - Bidovce a vonkajšieho obchvatu Košíc R2 sa výrazne skvalitní dostupnosť autom nielen do mesta, ale aj mimo mesta - začala výstavba nákupného centra medzi Panorámou a Zelenou stráňou o výmere 12,5 tisíc metrov štvorcových, sa výrazne posilní občianská vybavenosť danej lokality. V pláne tohto centra sú obchody, gastro prevádzky a Fitbox so športovými a relaxačnými funkciami. - voľnočasové aktivity v lesoparku Heringeš, turistický a cykloturistický chodník