Digitalizácia: Kolaudáciu vybavíte z domu
Digitalizácia: Kolaudáciu vybavíte z domu

Digitalizácia: Kolaudáciu vybavíte z domu

Slovenské úrady stále trápia občanov byrokratickými úkonmi, ktoré zaberajú veľa času a papierovačiek. Našťastie sa už začali lámať ľady a veľa miest a obcí prechádza na digitálne systémy. Napríklad v Košicicach si dokonca môžete z vlastnej obývačky skolaudovať dom. Vďaka online systému.
Víziou projektu je kompletná obojsmerná elektronická komunikácia.
Novostavba v Dúbravke

S projektom Digitálne mesto prišla spoločnosť Datalan a v súčasnosti ich projekt využíva 333 miest a obcí, čo je 30 percentný podiel na trhu. Projekt zahŕňa prehľad o hospodárení mesta, automatické zverejńovanie zmlúv, faktúr či objednávok.Najnovším produktom pre občanov sú e-formuláre, vďaka ktorým veľa vecí vybavíte z domu a nemusíte pendlovať z jedného úradu na druhý. Víziou projektu je kompletná obojsmerná elektronická komunikácia. "Smeruje k tomu, aby mohli občania všetku potrebnú agendu vybaviť prostredníctvom internetu," povedal Ľuboš Petrík z Datalanu. V budúcnosti teda nebudeme musieť chodiť na úrad a všetko vybavíme cez internet.

Mestá a obce však bojujú s finančnými problémami a na digitalizáciu si musia nájsť dostatok zdrojov. Samozrejme, všetko musí prejsť aj mestským či obecným zastupiteľstvom. Košice sa do projektu Digitálne mesto zapojili a ich obyvatelia môžu vlastniť svoje konto na internete, kde si kontrolujú platby, podávajú žiadosti a potrebné dokumenty. Pri kolaudácii domu si vedia bez behania po úradoch vybaviť žiadosť o pridelenie súpisného čísla a kolaudačného rozhodnutia, oznámenie o vzniku daňovej povinnosti, zaplatiť daň z nehnuteľnosti i poplatky za odpad a nahlásiť chovanie psíka.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk

Publikované: 10.5.2011