Lezie vám na nervy paneláková kuchyňa? Pozrite sa čo dokázal domáci kutil Ján!
Lezie vám na nervy paneláková kuchyňa? Pozrite sa čo dokázal domáci kutil Ján!

Lezie vám na nervy paneláková kuchyňa? Pozrite sa čo dokázal domáci kutil Ján!

Miniatúrne kuchyne v slovenských panelákoch sú tŕňom v oku mnohých majiteľov. Ako sa popasovať s malým priestorom tak, aby bol estetický a zároveň spĺňal požiadavky užívateľov? Bratislavčan Ján Birčák nabral odvahu, vyhodil starú kuchynskú linku z ružinovského bytu a sám sa pustil do rekonštrukcie najdôležitejšieho miesta v domácnosti.
Rekonštrukcia kuchynskej linky

TEXT„Najväčším skvostom v kuchyni s rozlohou 6 m2 bola malá špajza hneď pri balkónových dverách oddelená betónovou priečkou. Aby sme mohli mať v kuchyni aj chladničku, musel som špajzu zrušiť a priečku vybúrať. Tým rachotom som si natrvalo získal srdcia susedov,“ opisuje Ján. Na pôvodnom riešení kuchyne mu s priateľkou najviac prekážalo málo úložného priestoru, staré skrinky a kaziace sa spotrebiče. „Byt má asi 20 rokov a toľko mala aj linka. Novú kuchyňu sme chceli už dávnejšie, ale stále sme sa neodvážili do nej pustiť. Dostal som dosť prísne zadanie na splnenie priateľkiných snov - vždy túžila po rohovej kuchyni, sporák nechcela pri chladničke, ale ani pri dverách, drez v rohu, rúru elektrickú, chladničku vstavanú a sporák plynový. Preto sme si povedali, že, prerobíme vodu, natiahneme novú elektrinu a presmerujeme plyn,“ spomína na plánovanie Ján.

Neustále napätie, či som všetko dobre vymeral, či všetko do seba zapadne, či to bude fungovať ako má. Ale nakoniec všetko dopadlo nad moje očakávania.

Našťastie ho práce na byte bavia a nevidel dôvod platiť za niečo, čo si dokáže urobiť aj sám. Pomoc odborníkov využil iba pri elektrických rozvodoch a zapájaní nových spotrebičov kvôli záruke a poistke. A čo bolo pre Jána na prerábaní kuchynskej linky najhoršie? „Neustále napätie, či som všetko dobre vymeral, či všetko do seba zapadne, či to bude fungovať ako má. Ale nakoniec všetko dopadlo nad moje očakávania. Nepríjemný bol aj odpad a prach po vyrezávaní drážok v betóne a brúsení stierky. Nie som zrovná nadšenec upratovania, takže každodenné zametanie, vysávanie a umývanie mi išlo na nervy viac, než samotné ťažké práce,“ opisuje detaily reality pri rekonštrukcii.

Kuchyňa podľa predstáv majiteľov

Potrápil sa aj s kuchynských obkladom. „Mal som trochu strach z obkladačiek, ale pozrel som si veľa návodov, vstrebal množstvo teórie a nakoniec sa zhlboka nadýchol a pustil sa do práce. Na pokraji nervového zrútenia som si našiel vlastný grif a začalo sa mi dariť. Neskôr som to síce pobabral so silikónom, ale to som zakryl lištami, takže o tom nikto nevie,“ smeje sa domáci majster, ktorému práce trvali vyše mesiaca. Pustil by sa do prerábania kuchyne znova? „Určite áno! Mám kopu nových skúseností a ak by som znova mal čas, neváhal by som. Začínam tak trochu poškuľovať po kúpeľni. Je síce úplne nová, ale priateľka si už nie je istá, či sa jej páči farba obkladačiek,“ uzatvára Ján, ktorý si momentálne užíva chválu a obdiv svojej práce od priateľov a príbuzných.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk Foto: Ján Birčák

Publikované: 6.12.2013