Na koronu doplatili najmä prenájmy
Na koronu doplatili najmä prenájmy

Na koronu doplatili najmä prenájmy

Na realitnom trhu sa šírenie koronavírusu neodrazilo na predaji či kúpe, ale na prenájmoch. Ubudli turisti, študenti zostali u rodičov a firmy sa radšej sťahujú do menšieho alebo nájmy úplne stopli.
Väčšia skupina ľudí dnes pracuje alebo študuje z domu, čiže nemá potrebu hľadať nový prenájom.
Niektorí prenajímatelia idú s cenou dole.

Realitní makléri si ešte veľmi dobre pamätajú finančnú krízu z roku 2008 a mnohí ju porovnávajú s tou súčasnou. Rozdiel tam však určite je a to zásadný. „V tejto fáze, by som nazval tuto krízu "krízou prenájmov", kdežto kríza v roku 2008 bola hypotekárna. Uvidíme, čo nám prinesie rok 2021 z pohľadu dopytu po kúpe nového bývania, ktorý zatiaľ neutícha,“ opísal prezident Združenia realitných kancelárií Slovenska Matej Kucharič. A hoci sa predaju a kúpe nehnuteľností darí, o prenájmoch sa to povedať nedá. Záujem o prenájom je podstatne nižší ako je súčasná ponuka na trhu. Nové prenájmy riešia len tí, ktorých pracovné alebo školské pôsobisko je mimo ich bydliska. „V porovnaní s minulosťou väčšia skupina ľudí dnes pracuje alebo študuje z domu, čo má za následok, že nemajú potrebu si hľadať nový prenájom. Počas posledných mesiacov sme pozorovali aj viaceré ukončenia nájomných zmlúv. V segmente komerčných nehnuteľností prišlo taktiež k viacerým ukončeniam nájomných zmluvných vzťahov, niektoré spoločnosti zredukovali veľkosti prenajatých priestorov,“ povedal Matej Kucharič.

Viacerí hľadali útočisko pred covidom práve v rodinných domoch so záhradami.

Dodal, že v Bratislave poklesli ceny bytov na prenájom plošne v priemere o 10 až 15 percent. „Pokiaľ bude aktuálna situácia s protipandemickými opatreniami pokračovať, neočakávame zmenu. Na druhej strane, pri rodinných domoch je situácia iná. Tu sme zaznamenali zvýšený záujem o prenájom, nakoľko viacerí hľadali útočisko pred covidom práve v rodinných domoch so záhradami,“uviedol aj pozitívny príklad na trhu M. Kucharič. Pre niektorých je výhodou aj to, že ceny prenájmov išli momentálne dole. „Jednou z príčin, je veľká ponuka na trhu a snaha majiteľov prenajať ich nehnuteľnosti, aj za podtrhovú cenu. Len aby si udržali aspoň nejaký príjem,“ vysvetlil M. Kucharič s tým, že aj keď sa začnú obmedzenia uvoľňovať, nájomný trh bude potrebovať určitý čas na zotavenie.

O prenájom je oveľa nižší záujem ako pred pandémiou.

Aké sú skúsenosti maklérov v praxi?

Viera Štrbáková (Rescon Real, Bratislava): Ceny nájmov väčšinou znižujú majitelia, ktorí si nemôžu dovoliť dlhšie ťahať náklady. Akonáhle sa však tieto lacnejšie ponuky minú, prídu na rad aj tie ostatné. Tí, ktorí ich majú na dlhodobú investíciu, si radšej počkajú, lebo pri nižších nájmoch prestáva byť táto investícia pre nich zaujímavá. Rátam, že je to prechodné obdobie a o 2-3 mesiace sme na pôvodných cenách.
Matias Fest (FGI, Nitra): My sme pri prvej vlne pocítili veľmi výrazné zníženie cien, niekedy aj o tretinu. Väčšinou išlo o väčšie byty. Letné obdobie bolo dobré, trh nestagnoval a ceny sa stabilizovali. V Nitre ovplyvňujú ceny nájmov nové projekty a ich povaha a lokalita. Ak sa v určitom momente objaví na trhu veľa rovnakých bytov na prenájom, cena sa štandardizuje a aby prišlo k obsadeniu, musí byť nižšia – atraktívnejšia pre záujemcov.
Marcela Bartovicová (AB Contact, Piešťany): V Piešťanoch išli dole ceny prenájmov 3 a 4 izbových bytov. 1-2 izbové byty si ceny držia pre veľký záujem aj počas pandémie.
Alexandra Smolejová (Liviante, Bratislava): Aj v našej ponuke pribudli byty z krátkodobého prenájmu Airbnb, mnohé boli v lete prenajaté slovenským turistom z iných častí Slovenska. Pokles cien prenájmov evidujeme na úrovni približne 40 eur pri jednoizbových a 100 eur pri trojizbových.
Andrea Špitová (Vestareal, Trnava): My máme momentálne prenajaté všetky byty v Trnave, ktoré boli v ponuke (niektoré i na kratšiu dobu), no následne hľadáme ďalších nájomcov. V Galante je prenájom slabší. Oslovujú nás i noví majitelia bytov, ktorí doteraz nemali problém s obsadením, ale momentálne potrebujú našu pomoc. Pokles cien nájmu je zatiaľ minimálny. Klesli 3-4 izbové byty, 1-2 izbové byty si cenu držia.

Zdroj: ZoznamRealit.Sk

Publikované: 27.10.2020


Odporúčané nehnuteľnosti

HORSKÝ PARK - Prenájom 5 izb. rodinného domu s  dvoj - garážou
Prenájom 2.800,- €/mes.
HORSKÝ PARK - Prenájom 5 izb. rodinného domu s dvoj - garážou

Prenájom veľmi pekného rodinného domu v lukratívnej štvrti neďaleko Horského parku na ul. Prokopa Veľkého:5 iziebVýmera domu: 200 m2Dispozičné riešenie domu: Prízemie: vstupná chodba - hala, samostatné WC, kuchyňa s...

Rodinný dom 200 m2 Bratislava - Staré Mesto / Prokopa Veľkého
Prenájom, garsonka Galanta, ul. SNP, REKONŠTRUOVANÁ ...
Prenájom 350,- €/mes.
Prenájom, garsonka Galanta, ul. SNP, REKONŠTRUOVANÁ ...

Ponúkame Vám na prenájom garsónku v centre mesta Galanta o výmere 25 m2 s krásnym výhľadom na mesto.Dispozične pozostáva z chodby, obývacej izby s kuchynským kútom, kúpeľne so sprchovým...

Garsónka 0 m2 Galanta
2 izbový byt, Kramáre, Hrdličkova ulica, cena aj s energiami
Prenájom 470,- €/mes.
2 izbový byt, Kramáre, Hrdličkova ulica, cena aj s energiami

Pekný, čiastočne zariadený 2 izbový byt, TEHLA, Kramáre ulica: Hrdličkova- plocha: 60 m2 + loggia- čiastočne zariadený- zrekonštruovaná kúpeľňa a WC- samostatná technická miestnosť- cena vrátane energií- výborná lokalitaPrenájom čiastočne...

2-izbový byt 60 m2 Bratislava - Nové Mesto / Hrdličkova
Prenájom, trojizbový byt Zvolen - EXKLUZÍVNE HALO RE...
Prenájom 600,- €/mes.
Prenájom, trojizbový byt Zvolen - EXKLUZÍVNE HALO RE...

Ponúkame na dlhodobý prenájom 3-izbový byt v centre mesta Zvolen. Byt s rozlohou 75 m2, S/J orientáciou, sa nachádza na druhom nadzemnom podlaží zatepleného tehlového bytového domu bez výťahu. Dispozične...

3-izbový byt 0 m2 Zvolen
Na prenájom priestory- ubytovňa, výmera 220 m2, Coburgova, Trnava
Prenájom 1.800,- €/mes.
Na prenájom priestory- ubytovňa, výmera 220 m2, Coburgova, Trnava

Na prenájom priestory- ubytovňa situované v budove na ulici Coburgova v Trnave. Nachádza sa tu 6 izieb pre cca 15 až 25 osôb, dve kuchyne, veľká jedáleň, 4 x sprchovací...

Budova 220 m2 Trnava / Coburgova