Na koronu doplatili najmä prenájmy
Na koronu doplatili najmä prenájmy

Na koronu doplatili najmä prenájmy

Na realitnom trhu sa šírenie koronavírusu neodrazilo na predaji či kúpe, ale na prenájmoch. Ubudli turisti, študenti zostali u rodičov a firmy sa radšej sťahujú do menšieho alebo nájmy úplne stopli.
Väčšia skupina ľudí dnes pracuje alebo študuje z domu, čiže nemá potrebu hľadať nový prenájom.
Niektorí prenajímatelia idú s cenou dole.

Realitní makléri si ešte veľmi dobre pamätajú finančnú krízu z roku 2008 a mnohí ju porovnávajú s tou súčasnou. Rozdiel tam však určite je a to zásadný. „V tejto fáze, by som nazval tuto krízu "krízou prenájmov", kdežto kríza v roku 2008 bola hypotekárna. Uvidíme, čo nám prinesie rok 2021 z pohľadu dopytu po kúpe nového bývania, ktorý zatiaľ neutícha,“ opísal prezident Združenia realitných kancelárií Slovenska Matej Kucharič. A hoci sa predaju a kúpe nehnuteľností darí, o prenájmoch sa to povedať nedá. Záujem o prenájom je podstatne nižší ako je súčasná ponuka na trhu. Nové prenájmy riešia len tí, ktorých pracovné alebo školské pôsobisko je mimo ich bydliska. „V porovnaní s minulosťou väčšia skupina ľudí dnes pracuje alebo študuje z domu, čo má za následok, že nemajú potrebu si hľadať nový prenájom. Počas posledných mesiacov sme pozorovali aj viaceré ukončenia nájomných zmlúv. V segmente komerčných nehnuteľností prišlo taktiež k viacerým ukončeniam nájomných zmluvných vzťahov, niektoré spoločnosti zredukovali veľkosti prenajatých priestorov,“ povedal Matej Kucharič.

Viacerí hľadali útočisko pred covidom práve v rodinných domoch so záhradami.

Dodal, že v Bratislave poklesli ceny bytov na prenájom plošne v priemere o 10 až 15 percent. „Pokiaľ bude aktuálna situácia s protipandemickými opatreniami pokračovať, neočakávame zmenu. Na druhej strane, pri rodinných domoch je situácia iná. Tu sme zaznamenali zvýšený záujem o prenájom, nakoľko viacerí hľadali útočisko pred covidom práve v rodinných domoch so záhradami,“uviedol aj pozitívny príklad na trhu M. Kucharič. Pre niektorých je výhodou aj to, že ceny prenájmov išli momentálne dole. „Jednou z príčin, je veľká ponuka na trhu a snaha majiteľov prenajať ich nehnuteľnosti, aj za podtrhovú cenu. Len aby si udržali aspoň nejaký príjem,“ vysvetlil M. Kucharič s tým, že aj keď sa začnú obmedzenia uvoľňovať, nájomný trh bude potrebovať určitý čas na zotavenie.

O prenájom je oveľa nižší záujem ako pred pandémiou.

Aké sú skúsenosti maklérov v praxi?

Viera Štrbáková (Rescon Real, Bratislava): Ceny nájmov väčšinou znižujú majitelia, ktorí si nemôžu dovoliť dlhšie ťahať náklady. Akonáhle sa však tieto lacnejšie ponuky minú, prídu na rad aj tie ostatné. Tí, ktorí ich majú na dlhodobú investíciu, si radšej počkajú, lebo pri nižších nájmoch prestáva byť táto investícia pre nich zaujímavá. Rátam, že je to prechodné obdobie a o 2-3 mesiace sme na pôvodných cenách.
Matias Fest (FGI, Nitra): My sme pri prvej vlne pocítili veľmi výrazné zníženie cien, niekedy aj o tretinu. Väčšinou išlo o väčšie byty. Letné obdobie bolo dobré, trh nestagnoval a ceny sa stabilizovali. V Nitre ovplyvňujú ceny nájmov nové projekty a ich povaha a lokalita. Ak sa v určitom momente objaví na trhu veľa rovnakých bytov na prenájom, cena sa štandardizuje a aby prišlo k obsadeniu, musí byť nižšia – atraktívnejšia pre záujemcov.
Marcela Bartovicová (AB Contact, Piešťany): V Piešťanoch išli dole ceny prenájmov 3 a 4 izbových bytov. 1-2 izbové byty si ceny držia pre veľký záujem aj počas pandémie.
Alexandra Smolejová (Liviante, Bratislava): Aj v našej ponuke pribudli byty z krátkodobého prenájmu Airbnb, mnohé boli v lete prenajaté slovenským turistom z iných častí Slovenska. Pokles cien prenájmov evidujeme na úrovni približne 40 eur pri jednoizbových a 100 eur pri trojizbových.
Andrea Špitová (Vestareal, Trnava): My máme momentálne prenajaté všetky byty v Trnave, ktoré boli v ponuke (niektoré i na kratšiu dobu), no následne hľadáme ďalších nájomcov. V Galante je prenájom slabší. Oslovujú nás i noví majitelia bytov, ktorí doteraz nemali problém s obsadením, ale momentálne potrebujú našu pomoc. Pokles cien nájmu je zatiaľ minimálny. Klesli 3-4 izbové byty, 1-2 izbové byty si cenu držia.

Zdroj: ZoznamRealit.Sk

Publikované: 27.10.2020


Odporúčané nehnuteľnosti

PRENÁJOM PEKNÉHO 4 - IZBOVÉHO BYTU V RUŽINOVE Prenájom 1.000,- €
PRENÁJOM PEKNÉHO 4 - IZBOVÉHO BYTU V RUŽINOVE

ACCENTREAL ponúka na prenájom slnečný 4 - izbový byt v 10 ročnej novostavbe na Čaklovskej ulici v Ružinove.Byt sa prenajíma kompletne zariadený. Pozostáva z troch nepriechodných izieb a obývacej...

4-izbový byt 120 m2 Bratislava - Ružinov / Čaklovská
Prenájom 1.000,- €
PRENÁJOM 2 - IZBOVÉHO BYTU V HORSKOM PARKU -  PET FRIENDLY Prenájom 599,- €
PRENÁJOM 2 - IZBOVÉHO BYTU V HORSKOM PARKU - PET FRIENDLY

ACCENTREAL ponúka na prenájom priestranný 2 - izbový byt v rodinnom dome pri Horskom parku. Jeho úžitková plocha je 50 m2. K bytu prislúcha veľká terasa o výmere 20 m2...

2-izbový byt 50 m2 Bratislava - Staré Mesto / Lovinského
Prenájom 599,- €
Štýlový 2 izbový byt na prenájom Nitra Prenájom 480,- €
Štýlový 2 izbový byt na prenájom Nitra

Prenajmem tento moderný 2-izbový zariadený byt ktorý sa nachádza v Nitre na Štiavnickej ul., Chrenová 3. Byt je plne vybavený novým nábytkom a samozrejmosťou sú práčka, chladnička, mraznička, umývačka, televízia...

2-izbový byt 56 m2 Nitra / Štiavnická
Prenájom 480,- €
Krásny 1 izbový byt na prenájom Nitra Prenájom 420,- €
Krásny 1 izbový byt na prenájom Nitra

Ponúkam tento krásny byt o výmere 38m2 ktorý sa nachádza na Nábreží Mládeže, 5 minút chôdze od centra mesta. V blízkosti sa nachádza autobusová zastávka, progres alebo Ncentro. Skvelá občianska...

1-izbový byt 38 m2 Nitra / Nábrežie mládeže
Prenájom 420,- €
Pekný 1 izbový byt na prenájom Trnava Prenájom 400,- €
Pekný 1 izbový byt na prenájom Trnava

Takýto 1 izbový byt v Trnave len tak nenájdete. Nachádza sa na Slovanskej ulici v tichej lokalite so skvelou občianskou vybavenosťou. Je kompletne zariadený a spotrebiče ako chladnička, práčka, mikrovlnka...

1-izbový byt 38 m2 Trnava / Slovanská
Prenájom 400,- €