Na Slovensku ceny nehnuteľností klesajú

Na trhu s nehnuteľnosťami sa ešte stále odráža finančná kríza z roku 2007. Odvtedy idú ceny realít u nás dolu. Preto stále viac ľudí siaha do hypotekárnych úveroch, vďaka ktorým si vlastné bývanie môžu dovoliť aj mladí ľudia s nižšími príjmami. "Pokles cien nehnuteľností určených na bývanie je od prelomu polrokov roku 2008 neprehliadnuteľný. V súčasnosti sú ceny bytov a domov na Slovensku o pätinu nižšie ako pred vypuknutím krízy a naďalej klesajú," uviedla Eva Sadovská z Poštovej banky.

Nie vo všetkých krajinách Európy je však situácia rovnaká. Zatiaľ čo na Slovensku ceny nehnuteľností určených na bývanie pokračovali v poklese aj počas prvého polroka 2012, tak v rámci únie je veľa krajín, v ktorých domy a byty zdraželi. "V roku 2011 ich bola rovná desiatka. Minuloročným rekordérom bolo Lotyšsko, kde ceny nehnuteľností na bývanie medziročne vzrástli o takmer desatinu. Práve Lotyšsko si však v období rokov 2008 až 2010 prešlo podobnou krízou realitného trhu ako Írsko a ceny nehnuteľností v tejto pobaltskej ekonomike sa prepadli takmer o polovicu," vysvetlila analytička. V prvom polroku 2012 si najvýraznejší medziročný cenový rast domov a bytov pripísalo Luxembursko (o 4,9 %). O niečo drahšie ako v prvej polovici minulého roka sa ale predávali aj nehnuteľnosti v Belgicku, Fínsku, Veľkej Británii, na Malte a vo Francúzsku.

Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v prvom polroku 2012 medziročne poklesli o – 2,6 %. Podobným cenovým vývojom si prešli aj byty a domy v Bulharsku (– 2,7 %) a susednej Českej republike (– 2,1 %). Omnoho výraznejší, až dvojciferný medziročný pokles cien si v prvom tohtoročnom polroku pripísali domy a byty v Írsku (o – 15,4 %) a Španielsku (o – 13,5 %). "Práve tieto ekonomiky si v uplynulej dekáde prešli krízou na realitnom trhu, ktorá po sebe zanechala tisíce „domov duchov“ a stavebníkov bez práce," tvrdí Sadovská.

V Írsku sa od prasknutia realitnej bubliny v roku 2007 ceny nehnuteľností prepadli o vyše polovicu. Írska bublina ale stále nespľasla a nehnuteľnosti na zelenom ostrove naďalej lacnejú. Medziročný prepad cien o viac ako – 5 % bol v prvom tohtoročnom polroku zaznamenaný aj v Rumunsku, Slovinsku, Dánsku a Holandsku.

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska dosiahla priemerná cena za 1 m2 nehnuteľnosti určenej na bývanie v prvom tohtoročnom polroku 1 231 EUR. Tradične najdrahšie boli domy a byty v Bratislavskom kraji, kde cena za meter štvorcový dosahovala v priemere 1 651 EUR. Naopak, cenovo najvýhodnejšie boli nehnuteľnosti v Nitrianskom regióne, kde priemerná cena predstavovala 623 EUR/m2. Aj v prvom polroku sa potvrdil dlhoročný trend, že v prepočte na meter štvorcový sú domy cenovo výhodnejšie než byty.

Dostupnosť bývania sa za posledné roky zmenila iba minimálne. Slovák si zo svojho hrubého platu nekúpi zväčša ani 1 m2 nehnuteľnosti. "Nezamestnanosť na Slovensku zostáva naďalej vysoká a jej výraznejší pokles neočakávame ani počas nasledujúcich mesiacov. Aj to je jedným z dôvodov, prečo v najbližšom období na trhu nehnuteľností neočakávame výraznejší obrat a predpokladáme, že ceny bytov a domov budú naďalej mierne klesať, prípadne stagnovať," dodala Sadovská.

Zdroj: Poštová banka, Redakcia ZoznamRealit.Sk


Ďalšie zaujímavé články

Nehnuteľnosti stoja toľko, čo pred piatimi rokmi

Ceny nehnuteľností idú po dlhom čase hore! Počas posledného štvrťroka 2012 ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli oproti tretiemu kvartálu o 0,6 %. Zaujímavejšou je ale informácia, že vo 4. kvartáli 2012 prvýkrát od konca roka 2008 prišlo k medziročnému nárastu cien domo ... Čítať ďalej

Práca s backOFFICE® opäť efektívnejšia

Rýchla doba prináša so sebou rýchle riešenia, ktoré sa uplatňujú aj na realitnom trhu. Realitný software backOFFICE® preto opäť prináša nové možnosti ako uľahčiť a zefektívniť prácu v realitných kanceláriách. Vďaka urýchleniu procesov za počítačom sa tak majitelia a makléri m ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!