Nehnuteľnosti stoja toľko, čo pred piatimi rokmi

Ceny nehnuteľností idú po dlhom čase hore! Počas posledného štvrťroka 2012 ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli oproti tretiemu kvartálu o 0,6 %. Zaujímavejšou je ale informácia, že vo 4. kvartáli 2012 prvýkrát od konca roka 2008 prišlo k medziročnému nárastu cien domov a bytov a to o 0,9 %. Na konci uplynulého roka nás tak jeden meter štvorcový nehnuteľnosti určenej na bývanie vyšiel v priemere na 1 247 eur. Celoročný priemer za rok 2012 predstavoval 1 237 EUR za jeden m2, čo bolo stále o 1,1 % menej ako za rok 2011. „Aj napriek nárastu cien počas 2. polroka 2012, sa byty a domy predávajú v priemere o približne pätinu lacnejšie ako tesne pred vypuknutím krízy. Byty a domy sa tak dajú naďalej kúpiť za porovnateľné sumy ako pred piatimi rokmi, teda počas roka 2007,“ hodnotí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Najdrahšie nehnuteľnosti boli aj naďalej v Bratislavskom kraji s priemernou minuloročnou cenou 1 661 EUR za 1m2. Naopak, obyvatelia Nitrianskeho regiónu sa stretávali vlani s najnižšími cenami, v priemere 612 eur za jeden m2. Priemerná cena nehnuteľnosti bola za vlaňajší rok vyššia ako predvlani jedine v Žilinskom regióne. „Súčasný ekonomický vývoj v krajine a s ním súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti zatiaľ nenaznačujú, že by v roku 2013 mali začať ceny nehnuteľností výraznejšie rásť. Aj naďalej sa preto prikláňame k scenáru stagnácie cien nehnuteľností,“ tvrdí Sadovská.

Bývanie sa za posledné roky stalo pre Slovákov dostupnejším, ale iba v tom prípade, že si dokázali udržať pracovné miesto a neznižovalo sa im platové ohodnotenie. Vlani si priemerne zarábajúci Slovák zo svojej mesačnej mzdy mohol dovoliť kúpiť približne 0,65 m2 bytu alebo domu, a teda dostupnosť bývania bola vzhľadom na klesajúce ceny nehnuteľností a nominálny rast platov o niečo vyššia ako v roku 2011. Na druhej strane ale rozrastajúce sa rady na úradoch práce zapríčinili, že vlani na kúpu bytu mohlo pomýšľať menej Slovákov ako predvlani.

Rozhodovanie sa o kúpe bytu alebo domu môže urýchliť aj výška úrokovej sadzby na hypotekárnom úvere alebo na inom úvere určenom na bývanie. Tak napríklad v novembri 2012 banky vo forme nových úverov na bývanie požičali obyvateľstvu 389 mil. eur a tento objem prevýšil aj tradične najsilnejšie mesiace roka, ktorými sú máj a jún. Predpokladáme, že jednou z príčin mohla byť práve výška úrokovej sadzby, nakoľko tá bola najnižšia v porovnaní s úrovňami predchádzajúcich mesiacov roka. Bez úveru z banky sa dnes zaobíde už iba máloktorá kúpa nehnuteľnosti. Aj napriek tomu patria Slováci aj naďalej medzi najmenej zadlžené národy a vo vlastnom ale s úverom žije približne každý dvanásty Slovák. V únii alebo v eurozóne pritom žije vo vlastnom dome alebo byte, avšak s hypotékou alebo úverom na bývanie, až takmer tretina ich obyvateľov.

Zdroj: Poštová banka


Ďalšie zaujímavé články

V tiesnených podmienkach žije na Slovensku až polovica detí

Na Slovensku sa môžeme pochváliť vysokým pomerom súkromného bývania v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Vo vlastnom totiž u nás žije až 82% obyvateľov. Najnovší prieskum Eurostat však ukázal, že naše príbytky sú malé. Až 40% Slovákov žije v stiesnených podmienkach, ... Čítať ďalej

Na Slovensku ceny nehnuteľností klesajú

Na trhu s nehnuteľnosťami sa ešte stále odráža finančná kríza z roku 2007. Odvtedy idú ceny realít u nás dolu. Preto stále viac ľudí siaha do hypotekárnych úveroch, vďaka ktorým si vlastné bývanie môžu dovoliť aj mladí ľudia s nižšími príjmami. "Pokles cien nehnuteľností určených ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!