Nitra má už realitný boom za sebou, ceny bytov klesajú

Nitra má už realitný boom za sebou, ceny bytov klesajúMesto pod Zoborom si za posledné dva roky prešlo búrlivým vývojom na trhu s nehnuteľnosťami, na ktoré nebolo vôbec pripravené. Po ohlásení investície zo strany automobilovej spoločnosti Jaguar rapídne vzrástli ceny nehnuteľností, lebo na trhu sa objavilo mnoho záujemcov o kúpu bytov. O aktuálnej situácii v Nitre sme sa rozprávali s realitným maklérom Matiasom Festom zo spoločnosti Fest Garant Invest, ktorý tvrdí, že Nitra má už cenový vrchol za sebou a nehnuteľnosti sú o niečo lacnejšie.

V roku 2015 stál jednoizbový byt na Klokočine približne 42-tisíc eur, vlani 52-tisíc eur. Koľko stojí dnes?

62.000 eur. To je číslo ktorým môžeme začať. Je to síce viac menej priemer, za ktorý sa dnes predávajú byty tejto kategórie. Je ale nutné poznamenať, že opäť je to značný nárast. V druhej polovici roku 2016 sme zaznamenali absolútny cenový vrchol, kde sumy dosahovali úroveň 67.000-70.000 eur. V prvej polovici roku 2017 pociťujeme cenový pokles. Pokles bol nevyhnutný, pretože kúpyschopnosť klientov padla na minimum.

Aká je aktuálna situácia na nitrianskom realitnom trhu, čo sa týka predaja? Pociťujete nedostatok niektorých typov nehnuteľností?

Nedostatok je v Nitre stále citeľný. Príchod investorov napomáha k budovaniu mesta z hľadiska bytovej a domovej výstavby. Stále je ale počet nových bytov, projektov a výstavieb alarmujúco nízky. Všetko potrebuje čas a prípravu a naše mesto nebolo z počiatku pripravené na takýto prudký záujem a dopyt. Aktuálne pociťujeme nárast ponuky, ale stále zaznamenávame veľmi vysoký dopyt. Trhovú rovnováhu tak skoro neočakávame a kvalitných nehnuteľností je stále nedostatok. V posledných mesiacoch bol vysoký dopyt po pozemkoch a pôde ako takej a dovolím si tvrdiť, že tu je tá ponuka aktuálne veľmi obmedzená. V zimnom období sa predávalo veľké množstvo novostavieb domov. Aktuálne na našom trhu pribúdajú denne nové ponuky nehnuteľností, a trh je stabilizovanejší, čo potvrdil aj Štatistický úrad SR.

Čo čaká Nitru v najbližšom období?

Mesto Nitra sa z nášho pohľadu v tomto roku dostane do zlomových okamihov, kedy trhový vývoj z minulosti umožnil, aby vznikli pre investorov nové príležitosti a tým aj nové kvalitné bývanie pre klientov. Pripravované nové výstavby ale stále nedokážu dostatočné rýchlo reflektovať na aktuálnu situáciu, čo môže priniesť do budúcna efekt zaplnenia trhu v tom istom okamihu. V skratke povedané, nová výstavba neprichádza postupne, kedy by dokázal na ponuky trh kupujúcich efektívne reagovať, a očakávame, že ak projekty prídu do predaja a budú realizované (množstvo projektov vzniklo papierovo, ale zatiaľ nepriebieha žiadna príprava na výstavbu). Môže nastať situácia kedy bude ponuka prevyšovať dopyt a bude dostatok príležitostí na kúpu. Predpokladáme, že to ovplyvní aj cenotvorbu starších bytov.

Vlani ste uviedli, že príchod automobilky ovplyvnil trh s prenájmami, že na 2-izbový byt máte aj 20 záujemcov. Zmenilo sa niečo? Ako to vyzerá s prenájmami v Nitre?

V tejto oblasti nepociťujeme zmeny, práve naopak. Trh s realitami určenými na prenájom je stále veľmi dynamický. Pociťujeme opätovný nárast cien, z hľadiska mesačných platieb. Záujem je dnes aj o nehnuteľnosti, ktoré boli v minulosti menej efektívne využívané a na trhu sa ťažko hľadala klientela, ktorá by prejavila záujem. Napríklad ide o väčšie rodinné domy, ubytovne a ubytovacie zariadenia, zvýšil sa záujem aj o 3 a 4-izbové byty. 1 a 2 izbový byt ale stále zostáva najvyhľadávanejšou a najrýchlejšie obsadenou nehnuteľnosťou. Naša spoločnosť spolupracuje s nadnárodnými veľkými firmami a denne nám chodia požiadavky o byty a ubytovacie zariadenia. Nestíhame pokryť tak vysoký dopyt voči ponuke. Predpokladáme, že v roku 2018 Nitra nebude kapacitne pripravená na ďalší prísun ľudí. Preto dúfame, že výstavby budú napredovať čo najrýchlejšie, pretože to vo veľkej miere ovplyvní aj trh nehnuteľností určených na investíciu a prenájom.

V Nitre rastie niekoľko novostavieb? Ako to zamáva s cenami nehnuteľností v Nitre? Kupujú ich ľudia na bývanie alebo na ďalší prenájom pre manažérov automobiliek?

Trh je rozmanitý a novostavby pribúdajú. Vypredané sú len niektoré developerské projekty, ale treba prihliadať na to, že niektoré projekty sa stavajú na etapy a sú rozsiahlejšie a teda nie je ich možné predávať naraz. Aj so slovíčkom vypredané by som v tomto okamihu narábal veľmi opatrne, pretože niektoré projekty sú ešte len vo fáze príprav a nie reálnych stavebných prác a byty sú síce rezervované, ale priama kúpa ešte neprebehla. Klient musí počítať s tým, že ak si dnes rezervuje novostavbu, ktorá je vo výstavbe alebo je pripravená v etapách, bude k užívaniu v druhej polovici roka 2018.

Ako by ste charakterizovali aktuálnych klientov realitných kancelárií v Nitre?

Po prvé sú to klienti, ktorí hľadajú bývanie pre seba, využívajú možnosť ponechania si nehnuteľnosti a nadobudnutia ďalšej. Chcú sa presťahovať z bytu do domu a byt prenajímať. Druhú skupinu tvoria klienti, ktorí majú záujem a peniaze investovať do nehnuteľností. Oslovujú nás developerské a investičné spoločnosti, zahraničná klientela a firmy, ktoré sem prichádzajú obchodovať. V neposlednom rade máme klientov, ktorí sa rozhodli zabezpečiť si nehnuteľnosť rýchlo a pod miernym tlakom, pretože majú obavy, že ceny budú stále rásť a časom to bude pre nich finančne nedosiahnuteľné. Snažíme sa ale s každým všetko racionálne prebrať a konzultovať a hľadať možnosti a riešenia k novému bývaniu. Aktuálne vidíme, či už z trhového alebo ekonomického hľadiska, rok 2017 ako rok, ktorý ponúka dostatočnú ponuku a príležitosť na kúpu ale samozrejme aj predaj nehnuteľností.

Aktuálna ponuka bytov na predaj v Nitre

Zdroj: ZoznamRealit.Sk, Združenie realitných kancelárií Slovenska


Ďalšie zaujímavé články

Zdajú sa vám nehnuteľnosti pridrahé? Máte smolu, ceny určuje trh!

Zdajú sa vám nehnuteľnosti pridrahé? Máte smolu, ceny určuje trh!

Za posledné obdobie sledujeme veľmi obmedzenú ponuku nehnuteľností na predaj. Záujem o kúpu nehnuteľností je zo strany kupujúcich vysoký, na strane ponuky však badáme veľký nedostatok! Toto je trh predávajúcich. Na byt v dobrej a vyhľadávanej lokalite pripadá viac ako 10 záujemco ... Čítať ďalej

Po novom bývaní sa najviac obzeráme v januári a kupujeme na jar. Prečo?

Po novom bývaní sa najviac obzeráme v januári a kupujeme na jar. Prečo?

Zo štúdie, ktorú sme vytvorili na základe návštevnosti realitného portálu www.ZoznamRealit.Sk a pridružených portálov vyplýva, že ľudia majú najväčší záujem o nehnuteľnosti začiatkom roka. V decembri sa totiž všetko točí okolo sviatkov a ľudia si povinnosti odkladajú až na január ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Rekreačný areál "Zelený raj Jelenec", pozemok 27 500 m2

Reality - Rekreačný areál

Nitra
Hotely a penzióny
690.000,- €

Základné údaje: Celková výmera pozemku (areálu): 27 551 m2 Zastavaná plocha: spolu 1026 m2 (centrálna budova, 19 chát, budova WC). Napojenie na verejné inžinierske siete: NN elektrika. Možnosť napojiť sa aj na verejný vodovod a plynovod, ktorý je vedený popri hlavnej ceste, cca 50 metrov od vstupu do areálu. Areál má vlastnú studňu s vodojemom a žumpu s objemom 200 m3. Voda je pitná. V rámci areálu sú vybudované rozvody vody, elektriky a kanalizácie. Základný popis areálu: Areál slúži na rekreačné účely. Jedná sa o pôvodný Pioniersky tábor Tribeč podniku Hydromeliorácie, n. p. Nitra (užívaný od roku 1969). Okrem hlavnej budovy sa v ňom nachádza 12 chatiek typu Camping, 2 chatky typu Alpina, 5 chatiek typu Rozsutec 220, menší amfiteáter, altánok, sociálne zariadenie (WC), futbalové ihrisko a dve volejbalové ihriská. Areál je kompletne oplotený a prepojený spevnenými plochami. Poloha: Zelený raj leží na okraji obce Jelenec, cca 700 m od jej zastavaného územia. Je bezproblémovo prístupný verejnou asfaltovou komunikáciou. Nachádza sa v rekreačnej oblasti zastavanej chatkami, v lesoparkovom prostredí pohoria Tribeč, pod hradom Gýmeš, len pár metrov od jazera Jelenec. Skvelá poloha ponúka okrem iného výborné možnosti na turistiku, cykloturistiku, hubárčenie, rybolov ... Obec Jelenec má 2100 obyvateľov a je vyhľadávaným satelitom Nitry, od ktorej je vzdialená približne 15 km. Občianska vybavenosť obce je výborná - v obci je základné školstvo, obchody a služby, kultúrne a telovýchovné zariadenia a lekár. Využitie: Nehnuteľnosť sa nachádza v lokalite, ktorá je funkčne (v zmysle územného plánu) určená na rekreačné účely. Z nášho pohľadu sa javia ako reálne nasledovné možnosti jej využitia do budúcna: a) pokračovať v súčasnom využití, areál postupne zveľadiť a využívať ako letný tábor pre deti, školu v prírode alebo podnikovú rekreáciu, b) vybudovať moderné stredisko (PENZION) s hlavnou budovou a chatkami, zamerané na rekreačné účely alebo kongresovú turistiku, c) ranč s chovom vysokej lesnej zveri, d) pozemok rozdeliť na menšie stavebné pozemky pre chaty, dobudovať siete a komunikácie, a následne rozpredať tretím osobám. Aktuálny stav budov nachádzajúcich sa v areáli: Hlavná budova (prevádzkový objekt, zast. plocha 435 m2) je umiestnená v centrálnej časti areálu. Pozostáva zo suterénu a prízemia, povalový priestor nie je využívaný. V suteréne sú skladovacie priestory. Na prízemí sa nachádza jedáleň (spoločenská miestnosť), kuchyňa, sociálne zariadenia, elektrorozvodňa, sklady a 1-izbový byt pre správcu areálu. Stavba je užívaná od roku 1969, v roku 2012 bola čiastočne zrekonštruovaná (sociálne zariadenia, sprchy). Stav budovy je dobrý, primeraný veku a opotrebeniu. Chata ALPINA súpisné č. 819: Samostatne stojaca chata typu Alpina je postavená na mierne svahovitom teréne, pôdorysne do „obdĺžnika". Stavba pozostáva z prízemia a podkrovia, suterén nie je vybudovaný. Prízemie dispozične pozostáva zo vstupu, kúpeľne s WC, kuchyne a z jednej obytnej miestnosti so schodišťom do podkrovia. Podkrovie dispozične pozostáva z chodby a z troch obytných miestností, v ktorých sa v súčasnosti nachádza spolu 8 lôžok. Objekt má vybudovanú vodovodnú, kanalizačnú a elektrickú prípojku na areálové rozvody inžinierskych sietí. Chata bola postavená v roku 1972. V roku 2011 však bola kompletne zrekonštruovaná a je vo výbornom stave. Chata ALPINA súpisné č. 820: Samostatne stojaca chata typu Alpina je postavená na mierne svahovitom teréne, pôdorysne do „obdĺžnika". Stavba pozostáva zo suterénu, prízemia a z podkrovia. V suteréne sú skladovacie priestory a kotolňa. Suterén je prístupný schodmi z terénu. Prízemie dispozične pozostáva zo vstupu, kúpeľne s WC, kuchyne a z jednej obytnej miestnosti so schodišťom do podkrovia. Podkrovie dispozične pozostáva z chodby a z troch obytných miestnosti, v ktorých sa v súčasnosti nachádza spolu 8 lôžok. Objekt má vybudovanú vodovodnú, kanalizačnú a elektrickú prípojku na areálové rozvody inžinierskych sietí. Chata bola postavená v roku 1972. V roku 2012 však bola kompletne zrekonštruovaná a je vo výbornom stave. 12 samostatne stojacich chát typu CAMPING (súpisné č. 807 – 818): Samostatne stojace chaty z roku 1984 sú postavené na mierne svahovitom teréne, pôdorysne do „štvorca". Všetky chaty sú typovo identické, prízemné, pozostávajú z jednej obytnej miestnosti. Všetky majú vybudovanú elektrickú prípojku na areálový NN rozvod. V súčasnosti sa v každej z nich nachádzajú 2 lôžka, pričom pôvodne boli v každej chatke 4 lôžka. Chaty sú pravidelne počas leta využívané, v dobrom stave, primeranom ich veku. 5 samostatne stojacich chát typu ROZSUTEC 220 (súpisné č. 801 – 805): Samostatne stojace chaty boli postavené v roku 1972 na mierne svahovitom teréne, pôdorysne do „obdĺžnika". Stavby pozostávajú z prízemia a z podkrovia, suterén vybudovaný nie je. Prízemia dispozične pozostávajú zo vstupu, chodby so schodišťom, kuchyne, WC a z jednej obytnej miestnosti. Podkrovie dispozične pozostáva z dvoch obytných miestností. Chaty sú v pôvodnom stave, v posledných rokoch sa nevyužívajú a bude nutná ich kompletná interiérová rekonštrukcia. Drobné stavby a príslušenstvo: Vonkajšie WC (súpisné č. 821): Samostatne stojaci objekt, ktorý je prístupný po spevnenom chodníku. Dispozične pozostáva z WC ženy a z WC muži. Objekt má vybudovanú vodovodnú, kanalizačnú a elektrickú prípojku na areálové rozvody inžinierskych sietí. V roku 2012 bol objekt zrekonštruovaný (nové zariaďovacie predmety, obklady a dlažby) a je v dobrom stave. Plot okolo areálu bol vybudovaný v roku 1984. Je z oceľových stĺpov a z drôteného pletiva. Výška plotu je 1,80 m a celková dĺžka 545 m. V plote sú osadené 2 vstupné brány (plech + oceľ. profily) a 2 bránky. Vŕtaná studňa s betónovou armatúrnou šachtou je umiestnená na dvore. Studňa je o priemere 200 mm, hĺbka je 120 m. Studňa zabezpečuje vodu pre celý areál. Voda z nej je pitná. Zo studne do vodojemu vedie vodovodná prípojka. Vodojem slúži ako zásobník na vodu pre celý areál. Kanalizačná prípojka rieši odvod splaškových vôd z hlavnej budovy a chát do betónovej žumpy s objemom 200 m3. V rámci areálu je vybudované osvetlenie parkovými svietidlami (21 ks). Na záver: Nehnuteľnosti sú vo vlastníctve fyzickej osoby, bez tiarch a akýchkoľvek iných právnych problémov. Ponukovú cena 690 000 €. Znalecký posudok na celý areál bol vypracovaný v roku 2017, všeobecná hodnota nehnuteľnosti vypočítaná v znaleckom posudku je 915 000 €.

Viac informácii

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!