Oplatí sa využiť služby realitnej kancelárie?
Oplatí sa využiť služby realitnej kancelárie?

Oplatí sa využiť služby realitnej kancelárie?

Pri kúpe i predaji nehnuteľnosti veľa ľudí váha, či využiť služby realitnej kancelárie, alebo radšej ušetriť na provízii a spoľahnúť sa sám na seba. Na Slovensku sú však stále rozšírené bytové podvody, pri ktorých sa stáva, že pri kúpe neprídete iba o vyhliadnutý byt, ale aj o peniaze.

Ak sa rozhodnete, že peniaze za províziu realitnej kancelárie vám nestoja za to, aby ste prišli o celoživotné úspory, zverte svoj realitný obchod do rúk odborníkov z oblasti realít. Dobre však zvážte aj výber realitnej kancelárie. Na stránke www.orsr.sk si overte majiteľov, veľa vám povie aj sídlo spoločnosti. Ak realitná kancelária sídli v hotelovej izbe, neveští to nič dobré. Serióznejšie realitné kancelárie sú na trhu už viac rokov. Pokojne sa popýtajte aj ľudí zo svojho okolia, s ktorou realitnou kanceláriou majú dobré skúsenosti.

Hotel v Patinciach pri kúpalisku

Realitný maklér by mal predávanú nehnuteľnosť dobre poznať. Na stretnutie by mal prísť so všetkými údajmi, či už ide o rozlohu pozemku a obytnej plochy, mesačné výdavky na nájomné a energie i čas poslednej rekonštrukcie. Nehhnuteľnosť by vám mal počas obhliadky predstaviť maklér, nie majiteľ bytu. Realitné kancelárie bežne ponúkajú aj právny servis, po prípade vám vedia zabezpečiť služby notára, znalca, hypotekárneho poradcu alebo odporučiť firmu na rekonštrukciu alebo odvoz starého nábytku. Dopredu sa ale informujte, koľko služby stoja.

Hneď na začiatku spolupráce si s realitnou kanceláriou vyjasnite aj výšku provízie. Väčšinou sa suma za sprostredkovanie pohybude od troch do piatich percent. Sú, samozrejme, aj výnimky, ale maximum je desať percent. Dajte si pozor ak realitná kancelária požaduje časť provízie vopred. Zmluvu s realitnou kanceláriou dajte pre istotu pozrieť aj nezávislému právnikovi, ktorý vás upozorní na skryté skutočnosti. Môže tam byť napríklad klauzula, že realitná kancelária môže zvýšiť alebo znížiť cenu nehnuteľnosti bez vášho vedomia.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk

Publikované: 28.4.2011