Pekný starý dom alebo čierna diera na peniaze? Ako to rozpoznať!

Pekný starý dom alebo čierna diera na peniaze? Ako to rozpoznať!Predtým než sa rozhodnete kúpiť štýlový starý dom a pretvoriť ho na svoje romantické sídlo, dajte si pozor na niekoľko vecí. Nie všetky nástrahy, ktoré vám vedia ukrojiť značnú sumu vyčleneného rozpočtu, sú totiž vidieť na prvý pohľad. Pripravili sme pre vás zoznam najčastejších závad, ktoré môžete odhaliť včas. Nemusia vás od kúpy starej nehnuteľnosti hneď odradiť, ale môžete s majiteľmi vyjednať lepšiu kúpnu cenu alebo byť na všetky rekonštrukčné práce pripravený. Realita býva totiž väčšinou horšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

1. Vlhnúce múry – prvým zlým znamením sú vlhnúce múry. Dôsledkom je zvlnená drevená podlaha, soľné mapy na stenách, mokré fľaky alebo padajúca omietka. Ak chcete dom napriek tomu kúpiť, treba zistiť zdroj vlhkosti. Či ide o nedostatočné vetranie, zatekajúcu dažďovú vodu do trhlín vo fasáde alebo vsakovanie spodnej vody. Väčšina týchto problémov sa dá riešiť, otázkou je len vynaložené úsilie a finančné prostriedky. V takýchto prípadoch sa určite treba poradiť so skúsenými stavbármi ešte pred samotnou kúpou alebo začiatkom rekonštrukcie. Vedia posúdiť hĺbku základov, kvalitu izolácie a trhliny v murive. „Zlá, chýbajúca prípadne poškodená vodorovná a zvislá hydroizolácia základov a nosných obvodových múrov, zlá izolácia pivníc, prípadne múrov pod úrovňou okolitého terénu, si vyžaduje nákladnú a pomerne pracnú opravu spojenú s odkopávaním základov a následným dôkladným odstránením chýb,“ upozornil Igor Rajčák zo stavebnej firmy RAVECO.

2. Zatekajúce strecha – strecha je na starých domoch väčšinou opotrebovaná, po prípade už niekoľkokrát svojpomocne opravovaná. Dôležitý je druh použitej strešnej krytiny. Ak ide napríklad o eternit, jeho odstránenie je pomerne drahé, lebo ho musí likvidovať špecializovaná firma. Odborník vie posúdiť, v ktorých prípadoch stačí vymeniť iba krytinu a kedy treba zasiahnuť aj do krovu. Ak plánujete podkrovie zobytniť, skontrolujte železobetónové vence. „Treba dať pozor na krov a latovanie, často chýba difúzna fólia, ktorá tvorí aj poistnú hydroizoláciu strechy,“ uviedol I. Rajčák s tým, že pozornosť si vyžaduje aj odkvapový systém, ktorý je väčšinou poškodený, prípadne ukončený iba pri základoch domu. „Často chýba trativod, ktorý by odviedol zrážkovú vodu od základov domu. Pri rovných strechách zaizolovaných väčšinou iba natavenými asfaltovými pásmi treba do budúcna počítať s ich opravou, prípadne s ich celkovou výmenou,“ dodal stavbár.

Pekný starý dom alebo čierna diera na peniaze? Ako to rozpoznať!3. Chýbajúce inžinierske siete – overte si všetky prípojky, ktoré sú na pozemku, uistite sa o ich funkčnosti a zistite možnosti napojenia sa. Vybudovanie vlastnej čističky odpadových vôd alebo plynovej prípojky predstavuje zvýšenie nákladov. Niekedy totiž treba prekopať väčšiu vzdialenosť a do mnohých podmienok sa nedostanú mechanizmy, čiže to treba robiť starým dobrým krompáčom. Zastaraný systém vykurovania vám zase môže zvýšiť náklady na kúrenie. „Väčšinou je potrebné zateplenie fasády, prípadne aspoň podkrovných priestorov, kde dochádza k významným tepelným stratám. Vyriešiť vykurovanie starého rodinného domu zvykne byť nákladné,“ vysvetlil Igor Rajčák. Upozornil aj na elektroinštaláciu v starých domoch, ktorá býva poruchová a nevyhovuje dnešným požiadavkám a normám.

4. Okolie domu – pred kúpou si poriadne skontrolujte hranice pozemku, rozmery domu a všetkých prislúchajúcich objektov a zistite si, kto je majiteľom plotu. Z výpisu z katastra nehnuteľností sa dozviete aj o ťarchách (predkupné právo, spoločná príjazdová cesta, hypotekárny úver a pod.). Nezabúdajte, že aj úprava okolia domu predstavuje značnú investíciu, ktorú väčšinou investori do rozpočtu nezahrnú.

Pekný starý dom alebo čierna diera na peniaze? Ako to rozpoznať!5. Použité materiály – pri obhliadke domu sa treba zamerať hlavne na stropy a podlahy, ktoré vám vedia napovedať, v akom stave je stavba. Nebojte sa odkryť aj povrchovú krytinu, aby ste zistili, z čoho je dom skutočne postavený a či nie je napadnutý škodcami. Pri starých domoch často chýba projektová dokumentácia, niekedy sa každá časť domu stavala v inom časovom období a z iných materiálov, čo môže ovplyvniť vaše rozhodnutie pustiť sa do opravy. „Dôležité je nepodceniť statické chyby – praskliny základov a nosných múrov,“ uvádza stavbár. Ak plánujete meniť dispozíciu, architekt a statik budú musieť spolupracovať na vytvorení vhodného riešenia.

6. Domino efekt – pri starých domoch sa často stáva, že začnete rekonštruovať jednu vec a tá na seba nabalí ďalšie a ďalšie. Predlžujú sa termíny, klesá zostatok na bankovom účte a vysnívané bývanie je stále v nedohľadne. Preto sa poraďte s viacerými odborníkmi ešte pred začiatkom rekonštrukcie a vždy rátajte, že vás to bude stáť najmenej o 20 percent viac ako počítate. „Pred kúpou určite odporúčam nechať posúdiť stav rodinného domu niekomu, kto tomu rozumie a nešetriť na tom. Je to výhodnejšie ako neskôr vynakladať obrovské sumy na odstraňovanie následných problémov,“ radí Igor Rajčák zo stavebnej spoločnosti. Aby vás rekonštrukcia starého domu nezlikvidovala fyzicky, psychicky aj finančne.

Zdroj: ZoznamRealit.Sk, RAVECO

Pekný starý dom alebo čierna diera na peniaze? Ako to rozpoznať!


Ďalšie zaujímavé články

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 4: Vďaka dizajnérovi môžete zarobiť viac!

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 4: Vďaka dizajnérovi môžete zarobiť viac!

Ak chcete z predaja nehnuteľnosti vyťažiť čo najviac zisku, mali by ste sa obrátiť na profesionálov. A to nielen na tých z realitného trhu, ale aj na bytových architektov a dizajnérov. Tí totiž dokážu priestor nachystať tak, že záujemcov byt osloví už na fotografiách na internete ... Čítať ďalej

Nehnuteľnosti v Maďarsku: Na čo si dať pozor pri kúpe?

Nehnuteľnosti v Maďarsku: Na čo si dať pozor pri kúpe?

Pracujete v Bratislave a radi by ste si tu zadovážili aj bývanie? Ceny nehnuteľností rastú do výšin, preto sa mnohí obzerajú po lacnejších možnostiach v okolí hlavného mesta. Jednou je aj kúpa nehnuteľnosti v maďarskej prihraničnej oblasti, kde už vznikli celé slovenské komunity. ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária Mgr. Edita Vörösová - IntExReal

Mgr. Edita Vörösová - IntExReal

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Sledujte nás na Facebook-u!

Rožný rodinný dom na predaj, Dunajská Streda

Reality - Rožný rodinný dom na predaj, Dunajská Streda

85.000,- €

Dunajská Streda
Rodinný dom

IntExReal realitná kancelária ponúka na predaj 3 izbový rodinný dom s technickými miestnosťami a prístavbou v zdravom ale v pôvodnom stave v tichej uličke mesta Dunajská Streda. Oplotený rodinný dom s celkovou plochou 92,7 m² sa nachádza na udržiavanom pozemku o rozlohe 636 m². Dispozícia domu: - Zádverie 8,3 m² - Predsieň 8,5 m² - Kuchyňa 15,8 m² - Špajza, komora 2,8 m² - Vstup na povalu 1,8 m² - Kúpeľňa 4,7 m² - Izba 18,8 m² - Izba 23,0 m² - 2 x skladové priestory 5,1 m² + 2,6 m² - Vstup do pivnice 1,5 m². Technický popis: Nehnuteľnosť bola postavená z 400 mm tehál v roku 1960. Okná sú drevené dvojité s vonkajšími roletami, kúrenie je plynové na Gamatky, podlahy v izbách sú drevené, na chodbe je dlažba, v kuchyni PVC. Na pozemku sú zavedené všetky inžinierske siete: plyn, kanalizácia, elektrika, vodovod. Nehnuteľnosť disponuje aj s vlastnou studňou. Zaujala Vás naša ponuka? Volajte 0911 557 822 alebo 0902 625 115. V rámci služieb Realitnej kancelárie IntExReal máte zabezpečené všetko pod jednou strechou: - Kompletný Právny a Katastrálny servis zabezpečený Advokátskou kanceláriou Mihalda, Valach, Kišac s.r.o.– poradenstvo, autorizáciu, vybavenie zmlúv, kataster nehnuteľností, prepisy energií, atď. - až po finálne ukončenie, - Finančné poradenstvo, vybavenie hypotekárnych, spotrebných úverov, poistenie nehnuteľností. finančných zdrojov poradňa, servis. - zabezpečíme aj - projektovanie domu, 3D vizualizáciu alebo realizáciu interiéru. Kontakty: Mgr. Edita Vörösová – IntExReal Edita Vörösová, Mgr. home stager, realitný poradca +421 902 625 115, 0902 625 115, e - mail: info@intexreal.sk web: reality.intexreal.sk web: www.intexreal.sk Facebook: https://www.facebook.com/IntExReal/

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!