Realitný trh ťahajú nižšie ceny, lepšie úroky a rast miezd
Realitný trh ťahajú nižšie ceny, lepšie úroky a rast miezd

Realitný trh ťahajú nižšie ceny, lepšie úroky a rast miezd

Národná banka Slovenska zverejnila, že priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie dosiahla na Slovensku v 2. štvrťroku 2011 hodnotu 1256 € za meter štvorcový, čo predstavuje zníženie o 8 euro. Cena metra štvorcového ide dole už tretí štvrťrok po sebe.
Ubytovňa v Bratislave

V porovnaní s prvým štvrťrokom 2011 ceny nehnuteľností klesli o 0,6 percenta. Ak ich porovnáme s vlaňajškom, ceny nehnuteľností išli dole o 2,9%. "V porovnaní s pokrízovým prepadom o 14,3% v treťom štvrťroku 2009 ide už len o minimálny ročný pokles. Kým po kríze dochádzalo k zlacňovaniu na celom trhu, a to aj v prípade novostavieb a rovnako u starších bytov, momentálne za celkový priemerný pokles môžu zle riešené novostavby , ktoré sa už dlhšie obdobie nedarí predať," vysvetlil Dávid Dereník z UniCredit Bank.

Po zvýšení sadzieb Európskou centrálnou bankou sa úvery v eurozóne opäť o niečo predražia, čo ovplyvní aj slovenský hypotekárny trh.

Realitnému trhu sa v roku 2011 celkovo darí. Podľa Dereníka za to môžu až tri faktory v dostupnosti bývania: nižšie ceny, lepšie úroky a aj rastúce mzdy. Analytik odhaduje, že v najbližšom období nenastane výraznejší prepad cien nehnuteľností, ale naopak ani ich nárast. Niektoré domácnosti podľa neho "podržia" byty na predaj ako investíciu alebo záruku hodnoty majetku. Po zvýšení sadzieb Európskou centrálnou bankou sa úvery v eurozóne opäť o niečo predražia, čo ovplyvní aj slovenský hypotekárny trh. Ten v tomto období doslova prekvitá. Podľa Národnej banky Slovenska si klienti v júni zobrali hypotekárne a spotrebné úvery v hodnote 366 miliónov eur. Rekord padol už v máji - 376 miliónov eur.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk, NBS, UniCredit Bank

Publikované: 5.8.2011