Za posledných desať rokov najviac zdraželo bývanie
Za posledných desať rokov najviac zdraželo bývanie

Za posledných desať rokov najviac zdraželo bývanie

Jednou z najdrahších položiek v našom rodinnom rozpočte je bývanie, na ktoré ide pomerne veľká časť našich zárobkov. Preto nie je dobrou správou, že za posledných desať rokov náklady na bývanie na Slovensku vzrástli až o viac ako sto percent.
Výhľad na dedinu

"Rodinné rozpočty slovenských domácností sú každý mesiac zaťažované predovšetkým nákupmi potravín a nákladmi spojenými s bývaním. Oblasť bývania a energií zdražela za posledných desať rokov viac ako dvojnásobne, teda o 111,3 %," uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Potešujúca je aspoň správa, že v porovnaní s minulými rokmi zlacnel nábytok, zariadenie bytu a bežná udržba domu. Išli dole takmer o 12 percent.
Do neuveriteľných výšok však za posledné roky vzrástla cena nehnuteľností určených na bývanie, hore išli byty aj rodinné domy . "Ich nárast bol počas posledného desaťročia neprehliadnuteľný. Vlani sa jeden meter štvorcový predával v priemere za 1 251 eur, čo bolo o 111,3 % viac ako v roku 2002 (592 eur za 1 m2). Počas posledného desaťročia tak nárast cien domov a bytov aj v tomto prípade predbehol nárast platov v slovenskom hospodárstve," vypočítala analytička.


Zdroj: Poštová banka, Redakcia ZoznamRealit.Sk

Publikované: 4.6.2012