Zabudnite na luxusné vily. Podľa výskumov sú IN malé vidiecke domy

Zabudnite na luxusné vily. Podľa výskumov sú IN malé vidiecke domyŽijeme v zbytočnom luxuse? Na bývanie nepotrebuje kopu harabúrd, ktorými si zapratávame byty, domy, garáže a pivnice. Koľko metrov by vám stačilo, keby ste mali doma len to, čo skutočne potrebujete? Otázka na zamyslenie nielen pre nás, ale hlavne pre Američanov, ktorí sú zvyknutí na veľké domy, záhrady, autá. A práve v USA začali vznikať minidedinky s malými domčekmi, ktoré majú rozlohu od 7 do 60-metrov štvorcových. Snažia sa v nich žiť skromne, pestujú si vlastnú zeleninu a pomáhajú si ako komunita. Žiadny stres, žiadne naháňanie sa po obchodoch, iba čerstvý vzduch a pokoj. Áno, aj tieto sny sa už stávajú skutočnosťou. Na Slovensku si to môžeme predstaviť ako malé chutné unimobunky jedna vedľa druhej v blízkosti nejakého lesíka za dedinou.

Vedci zo Štátnej univerzity v Kansase prišli s výsledkami, že stále viac ľudí v budúcnosti uprednostní skromné vidiecke bývanie v blízkosti prírody pred životom v luxusných vilách vo veľkomestách. Táto forma bývania totiž predstavuje súhru zdravotne nezávadného bývania spojeného s ekológiou a životom v komunite. Útulné dedinky s malými farebnými domčekmi začali vznikať aj v Amerike, čo bolo dôvodom, prečo ich vedci začali skúmať a analyzovať. Sú nielen šetrné k životnému prostrediu, ale zároveň podporujú zmysel pre komunitu, zdravý životný štýl a ekologické návyky. Podľa odborníkov bude takéto bývanie v budúcnosti veľmi dobrým a cenovo dostupným riešením aj pre masy ľudí, ktoré sa teraz tlačia v malých bytoch. Aj na Slovensku nám často chýba zmysel pre život v komunite, niekedy sa nepoznajú ľudia v jednom panelákovom vchode alebo na novej ulici rodinných domov. V Bratislave (ale aj iných mestách) vznikajú aj za účelom zoznámenia susedov komunitné záhrady, kde sa obyvatelia z okolia spoločne starajú o políčka, zbierajú úrodu, stretávajú sa, diskutujú a pomáhajú si. http://udrzatelne.sk/komunitne-zahrady-pestujme-jedlo-namiesto-travnikov

Podľa americkej asociácie realitných kancelárií chcelo žiť v roku 2015 v unimobunkových domčekoch iba jedno percento obyvateľov. Vedci i odborníci sa však domnievajú, že už v blízkej budúcnosti sa toto percento zvýši. "Myslíme si, že ak sa človek rozhodne pre život v malom dome, robí pár vecí nielen pre svoje zdravie, ale aj pre zdravie spoločnosti," vysvetlila Julia Irwin, výskumná pracovníčka z univerzity. Vyzdvihla vzťah pre komunitu, uspokojovanie základných potrieb prirodzeným spôsobom, vrátane vytvorenia ekologických návykov. Bývanie na vidieku si vyžaduje viac času stráveného vonku na čerstvom vzduchu, viac pohybu a tým aj zdravší životný štýl, menej stresu.

Zabudnite na luxusné vily. Podľa výskumov sú IN malé vidiecke domyVýstavbe dediniek s malými, niekedy aj mobilnými domčekmi však bráni legislatíva a to nielen z dôvodu ich umiestnenia na pozemkoch, ale aj s prístupom okolia. Mnohí pôvodní obyvatelia žijúci v štandardných domoch, totiž ľudí z mobilných domčekov považujú za nižšiu vrstvu. Dôvodom je aj to, že obyvatelia minidomčekov obchádzajú stavebné povolenia, lebo ich obydlia sú postavené na nožičkách alebo dokonca ide o obytný príves alebo karavan. Malé domčeky sú charakteristické miniatúrnou rozlohou, začínajú na siedmych metroch štvorcových a končia niekde okolo 60 metrov štvorcových, čo je rozloha asi dvojizbového bytu. Aj keď sú oveľa lacnejšie ako tradičné domy, mnohí ľudia v nich nebývajú preto, aby ušetrili peniaze, ale preto, aby bývali ekologicky, skromne a v súlade s prírodou a s ostatnými ľuďmi v okolí.

Vedci plánujú štatút malých dediniek skúmať aj naďalej. Ich cieľom je zistiť ako by sa mohol tento trend používať na poskytovanie cenovo dostupného bývania pre tých, ktorým takéto bývanie vyhovuje. Takže sa môže čoskoro stať, že aj vo vašej obytnej časti vyrastie namiesto ďalšieho paneláka malá sympatická minidedinka s unimobunkovými domčekmi.

Projektanti a stavebníci začínajú vytvárať celkom nové štvrte, ktoré zapĺňajú nadšenci tohto druhu bývania. Úspech majú hlavne v Amerike, v štátoch Texas, Florida, či Colorado. Interiéroví architekti sa predbiehajú s kreatívnymi nápadmi, ktoré aj z niekoľkých metrov vytvoria praktické miesto na život. Tieto malé domčeky sú plné veľkých nápadov, ako sa dá priestor využiť na kvalitné bývanie a netreba k tomu hneď 100 metrov štvorcových. Spomeňme ešte cenu, ktorá je niekoľkonásobne nižšia ako cena za klasický dom. Oficiálny minidomček v novovybudovanej dedinke s dvoma spálňami a príjazdovou cestou, stojí v Texase 30.000 až 50.000 dolárov.

Zdroj: www.ZoznamRealit.Sk, ilustračné foto


Ďalšie zaujímavé články

Keď pes rozhoduje o tom, kde budete žiť

Keď pes rozhoduje o tom, kde budete žiť

Sťahovanie je náročný a stresujúci proces pre všetkých zúčastnených. Nielen pre rodičov a deti, ale aj pre domáce zvieratá. Aj oni si musia zrazu zvykať na nové prostredie. Keď sa k tomu pripoja sťažnosti okolia na zavíjanie psa, treba situáciu riešiť, lebo to nestojí za pokazené ... Čítať ďalej

Reality - nová relácia o hľadaní bývania

Reality - nová relácia o hľadaní bývania

Realitný portál ZoznamRealit.Sk sa stal partnerom relácie o hľadaní bývania Reality. Tú začala v lete vysielať nitrianska regionálna Televízia CENTRAL. Hneď v prvej časti si mladá rodina s dvoma deťmi vyberala novostavbu rodinného domu v okolí Nitry. „Relácia o hľadaní bývania a ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

A3 REAL INVEST CONSULTING, s.r.o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!