Hypotéka pre mladých ako záchranné koleso do budúcnosti

Kluče k domovuBývanie je téma, ktorú neraz za život rieši každý z nás. Bývať však v podnájme alebo si vziať hypotéku? To je často téma dlhých diskusií o nezávislosti či finančnej slobode. Domy, byty či jednoducho nehnuteľnosti na hodnote nestrácajú a z čisto finančného hľadiska je hypotéka výhodnejšia. Prečo by ste ju mali zvážiť aj v prípade, že máte kde bývať? V budúcnosti to môže byť vaše záchranné koleso.

Na internete nájdeme viacero hypotekárnych kalkulačiek, ktoré nám vyrátajú ideálnu výšku splátky našej hypotéky. Ako sa ľudovo povie, platiť niekomu „do vrecka“ už dnes nie je in a každý chce bývať vo vlastnom. Môžete sa na to pozrieť aj zo strategického hľadiska a vziať si hypotéku na byt aj v prípade, že máte kde bývať. Potenciálny nájomníci vám byt v priebehu rokov splatia a vy ho budete mať v podstate „zadarmo“. Presne takto rozmýšľa mnoho mladých ľudí, nakoľko aktuálne podmienky, výhodné úrokové sadzby či jednoduchý výpočet hypotéky zjednodušuje našu cestu k vysnívanému bývaniu. Tie najlacnejšie a najvýhodnejšie hypotéky ponúka viacero bánk, ktoré so sebou často súperia o klienta. Či už si požiadate o hypotéku v Tatra Banke, OTP banke alebo v ktorejkoľvek inej banke na Slovensku, hypoúver vám ušijú na mieru. Taktiež si môžete jednoduchou matematikou vypočítať, koľko preplatíte a na základe toho zvoliť pre vás ten najvýhodnejší hypoúver.

Avšak, ak zvažujete hypotéku, buďte pozorní. Najnižší úrok na hypotéke nemusí automaticky zaznamenať najvýhodnejší úver. Marketingové stratégie bánk sú dobre premyslené a pre to sa vždy oplatí čítať aj to, čo je malým písmom.

Pozor na skryté vysoké poplatky a rekordne nízke sadzby

Ak sa úrok zníži, banka na tom aj tak neprerobí. Často vytvorí nové, skryté poplatky, kde si „ušetrené“ peniaze od vás opäť vypýta. Aj keď sú nižšie úrokové sadzby mnoho krát veľmi atraktívne, vždy je niekde háčik. Či už je to povinnosť uzatvorenia poistenia splácania, ktorá nám vo finále predraží hypotéku alebo podozrivo krátka fixácia.

Aktuálne trendy v bývaní sú presne také, ktorý si mnohí z nás môžu finančne dovoliť. Skupovanie bytov a realitný trh na Slovensku sa postupne prispôsobuje nárokom Slovákov. Investovanie do nehnuteľností je rozumný krok do budúcnosti, minimálne z pohľadu „odložených peňazí“ ktoré nestrácajú na hodnote. V prípade, že by ste sa niekedy v živote dostali do finančnej tiesne, vždy môžete svoj dom alebo byt predať. Nie je ťažké spraviť si prehľad cien nehnuteľností na Slovensku a na základe toho stanoviť dobrú cenu.

Najnižšia úroková sadzba v rukách UniCredit Bank

Vo výške 1,19% ponúka UniCredit Bank najnižšiu úrokovú sadzbu na Slovenskom trhu. Pri fixácii na tri roky ide o bezkonkurenčnú ponuku. Avšak, Slovenská sporiteľňa znížila hranicu najnižšej dostupnej sadzby na 1,45% pri ročnej fixácii. Ak si teda stále neviete rady a rozhodnutie či zobrať hypotéku alebo nie, pozrite sa na to z tej praktickej stránky. Byt je investícia do budúcna, ak si uvedomíte, že nehnuteľnosti nestrácajú na hodnote.