Späť

Bratislava - Rača Miestny úrad Bratislava - Rača
Kubačova 21
831 06 Bratislava
Zobraziť na mape

25 799 obyvateľov
23.66 km²
Bratislava - Rača

Bratislava - Rača

Rača je malebná bratislavská mestská časť, ležiaca v nadmorskej výške 174 m n. m., na rozhraní územia Malých Karpát a Podunajskej nížiny na ploche 2359,69 ha.

Je preslávená najmä svojimi vinohradníckymi tradíciami, ktoré si zachováva dodnes. V uliciach tejto mestskej časti nájdete mnoho vinoték, pivníc, dvorov a viníc, v ktorých miestni vinári tradičným spôsobom vyrábajú kvalitné račianske víno. Počas množstva podujatí, ktoré sa počas roka v Rači konajú máte možnosť mnohých vinárov navštíviť a ochutnať to najlepšie, čo račianske svahy ponúkajú.

Leží na severovýchode Bratislavy a napriek tomu, že je jednou z okrajových mestských častí má výbornú dostupnosť do centra. Či už vďaka električkovej trati, po ktorej v rannej špičke chodí spoj každé tri minúty, výbornému vlakovému spojeniu, kedy sa zo stanice Bratislava-Rača alebo Bratislava-Vinohrady vlakom dostanete na Hlavnú stanicu za pár minút, alebo vďaka dobrej dostupnosti na obchvat. Pri budovaní nultého obchvatu Bratislavy (D4/R7) zároveň vznikne priame napojenie na túto komunikáciu hneď za Račou.

Táto mestská časť ponúka dobrú občiansku vybavenosť – osem materských škôl, dve základné školy, jasle, denný stacionár pre seniorov, dobrú dostupnosť MHD, rôzne obchodné prevádzky, reštaurácie, bary a navyše je to len na skok do krásnej prírody malokarpatských lesov.

Rača je mestská časť s bohatou históriou. Najstaršie dôkazy o osídlení tejto oblasti pochádzajú z konca 8. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1226. Mestská časť Bratislava-Rača je súčasťou tretieho bratislavského obvodu. Pred tým, ako sa stala jednou z bratislavských mestských častí (1946), bola samostatnou obcou, známou pod názvom Račišdorf. Tvoria ju tri lokality: pôvodná Rača, Východné (Rendez) a jedno z najstarších sídlisk Bratislavy - Krasňany. Na území Rače je taktiež záhradkárska oblasť Žabí majer.