Až štvrtina „dospelých detí“ býva u rodičov. Dôvodom sú vysoké ceny nehnuteľností
Až štvrtina „dospelých detí“ býva u rodičov. Dôvodom sú vysoké ceny nehnuteľností

Až štvrtina „dospelých detí“ býva u rodičov. Dôvodom sú vysoké ceny nehnuteľností

Slovensko má spomedzi krajín Európskej únie najvyšší podiel mladých ľudí bývajúcich s rodičmi. Prieskum Eurostat ukázal, že na Slovensku až štvrtina dospelých mladých ľudí od 18 do 34 rokov žije v domácnostiach svojich rodičov. Priemerný vek, kedy slovenskí mladíci opúšťajú rodičovské hniezda, je takmer 31 rokov. Priemerný vek v Európskej únii je pritom iba 26 rokov.
Centrum mesta Martin

Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej sa pojem „hotel mama“ sa na Slovensku postupne udomácňuje. „Fakt, že sa mladým Slovákom z domu nechce, ale potvrdzujú aj iné štatistiky. Priemerný vek, kedy slovenskí mladíci opúšťajú príbytky svojich rodičov, je totiž takmer 31 rokov,“ vysvetľuje. Vyšší priemerný vek, v ktorom mladí opúšťajú „hotel mama“, nájdeme už iba v Chorvátsku (32,7 rokov). Hranicu tridsať rokov pri opustení rodičovského hniezda v priemere prekračujú ešte mladí Malťania. Švédi, Dáni a Fíni sa osamostatňujú oveľa skôr, a to v priemere okolo svojich 20. narodenín. Priemerný vek odchodu z rodičovského hniezda za celú úniu iba mierne presahuje 26 rokov. Mladí Slováci ale nezaostávajú iba za európskym priemerom, ale aj za svojimi rovesníkmi z V4. Priemerný vek, v ktorom mladíci z Česka, Poľska a Maďarska  vyletujú z hniezda, sa totiž pohybuje v rozpätí 27 až 29 rokov. Zaujímavosťou je, že mladé Slovenky sa osamostatňujú skôr ako mladí Slováci. Kým u žien je Eurostatom vypočítaný priemerný vek odchodu od rodičov na 29,7 rokov, u mužov sa jedná o rovných 32 rokov. Pred desiatimi rokmi bol priemerný vek mladíkov opúšťajúcich domácnosti svojich rodičov nižší.

Priemerne zarábajúci mladík si zo svojho platu môže dovoliť kúpiť iba 0,6 m2 bytu. Či už vlastné úspory alebo peniažky našetrené rodičmi tak na kúpu bytu alebo domu zväčša nestačia a na rad prichádza vo väčšine prípadov hypotéka.

Ak sa chcú mladí osamostatniť, do úvahy prichádza podnájom alebo kúpa nehnuteľnosti , väčšinou financovaná z hypotekárneho úveru. „Dnešné ceny nehnuteľností sú ale vzhľadom na zárobky mladých pomerne vysoké. Priemerne zarábajúci mladík si zo svojho platu môže dovoliť kúpiť iba 0,6 m2 bytu. Či už vlastné úspory alebo peniažky našetrené rodičmi tak na kúpu bytu alebo domu zväčša nestačia a na rad prichádza vo väčšine prípadov hypotéka alebo úver na bývanie, s dobou splácania niekoľkých desiatok rokov,“ hovorí analytička. Na úverovú pomoc z banky však môžu zabudnúť všetci tí mladí, ktorí aj napriek ukončenému vzdelaniu prácu nemajú. A práve problém nezamestnanosti mladých je na Slovensku neprehliadnuteľný. Spomedzi všetkých Slovákov bez práce tvoria mladí nezamestnaní vo veku do 34 rokov až 42 %, čo je 170-tisíc ľudí.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk, Poštová banka

Publikované: 30.1.2014