Vláda v Nemecku chce brzdiť rast cien nájomného
Vláda v Nemecku chce brzdiť rast cien nájomného

Vláda v Nemecku chce brzdiť rast cien nájomného

Za posledných päť rokov stúpli ceny nájmov v Berlíne až o 40%. Dôvodom je nedostatok bytov. Keďže ceny nájomného začínajú byť neúnosné, problém sa bude riešiť v koaličnej zmluve. Na brzde cien nájomného sa už dohodli experti budúcich vládnych strán SPD a CDU/CSU.
Prenájom bytov v starších budovách

Obmedzenia sa budú týkať novoprenajatých bytov – cena za nájom nebude môcť prevýšiť o viac ako 10% bežné ceny v danom meste. Teraz sa stáva, že niektoré nehnuteľnosti v ponuke sú drahšie aj o 30%. Problém s prenájmom drahých bytov majú hlavne sociálne slabšie rodiny s viacerými deťmi. Najproblematickejšími mestami sú tie, kde sídlia univerzity a sťahujú sa tam aj ľudia za prácou.
Prijaté opatrenie by malo byť dočasné. Po piatich rokoch sa zhodnotí jeho efektivita. Odborníci sa obávajú, že brzda nájomného problém s vysokým nájomným nevyrieši, lebo hlavným problémom je nedostatok bytov. Východisko vidia vo výstavbe nových bytových jednotiek. Brzda by mohla investorov skôr odradiť. Aj preto chcú koaličné strany riešiť problém s bytmi aj cez podporu výstavby, na nové byty by sa vzťahovalo daňové zvýhodnenie. Vláda by si priala, aby každý rok pribudlo v Nemecku 250-tisíc nových bytov.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk

Publikované: 6.11.2013