Zariaďovanie kuchyne: S týmito radami to hravo zvládnete!
Zariaďovanie kuchyne: S týmito radami to hravo zvládnete!

Zariaďovanie kuchyne: S týmito radami to hravo zvládnete!

Výber farebnej kombinácie je veľmi dôležitý a náročný. Mnohí si myslia, že vyberajú iba odtieň povrchu skriniek. Nie je to však tak. Treba zladiť farby stien, podlahy, kuchynského obkladu, pracovnej dosky, korpusu kuchynskej linky a nakoniec povrchu skriniek a stola so stoličkami.

Čistota alebo ako udržiavať v kuchyni poriadok

Skôr ako sa začnete rozhodovať akú kuchynskú linku si zakúpite, myslite na praktickú stránku tohto najdôležitejšieho miesta v byte. V budúcnosti vám to pomôže pri udržiavaní kuchyne v čistom stave. Vyberajte také materiály, na ktorých nezostávajú odtlačky prstov. Čo sa týka pracovnej dosky a podlahy v kuchyni, určite neodporúčame tmavé farby, lebo budete vidieť každú omrvinku a nakoniec budete v kuchyni viac upratovať ako variť. Stavte aj na kvalitnejšie materiály. Kamenná pracovná doska vám určite vydrží oveľa dlhšie ako tá z drevotriesky. Drez a batéria by mali tiež odolať každodennému náporu.

Jedáleň v svetlých farbách

Kombinácia farieb, hotová alchýmia

Výber farebnej kombinácie je veľmi dôležitý a náročný. Mnohí si myslia, že vyberajú iba odtieň povrchu skriniek. Nie je to však tak. Treba zladiť farby stien, podlahy, kuchynského obkladu, pracovnej dosky, korpusu kuchynskej linky a nakoniec povrchu skriniek a stola so stoličkami. Vopred si zvoľte farebnú kombináciu (na internete nájdete viacero programov, ktoré vám pomôžu s výberom) a potom do nej napasujte jednotlivé časti priestoru v kuchyni. Pracujte so vzorkami a na rozhodnutie si nechajte dostatok času. Farba kuchynskej linky by nemala byť veľmi výrazná, aby nás po niekoľkých mesiacoch neomrzela a zároveň mala byť v harmónii s ostatnými časťami bytu . Odborníci tvrdia, že skrinky by mali byť vo farbe jedla, aby nám v kuchyni chutilo. Preto sa určite vyhnite modrej.

Kam s vecami, aby boli všetky po ruke

Vopred si rozmyslite ako chcete mať veci v kuchyni uložené. Celý priestor si rozdeľte na základné časti – potraviny, riad, potreby na varenie. Ak si pôjdete urobiť v budúcej kuchyni čaj, varnú kanvicu, čajové vrecúško a hrnček, by ste mali mať po ruke tak, aby ste nemuseli pri tejto bežnej činnosti trikrát prejsť celý priestor. Podobne rozmýšľajte pri umiestnení koreničiek pri varnej doske alebo úložnom priestore pre poháre a taniere rovno nad umývačkou riadu. Ak si tieto veci rozmyslíte dopredu, bude z vašej kuchyne funkčný priestor, v ktorom nebudete strácať čas chodením a hľadaním. Čo sa týka úložného priestoru skriniek, kuchynské štúdiá ponúkajú veľké výsuvné kontajnery, praktické roletové skrinky a prehľadné organizéry do zásuviek, vďaka ktorým budete mať vo svojej kuchyni výborný prehľad. Nad prvým návrhom z kuchynského štúdia určite strávite niekoľko hodín, ale verte, že tento čas i energiu sa vyplatí vynaložiť. Nechajte si poradiť od odborníkov, zariadili určite viac kuchýň ako vy.

Nákup spotrebičov. Cez internet?

Väčšina ľudí kupuje do kuchyne spotrebiče jednej značky, nie je to však žiadna povinnosť. Ak nájdete vyhovujúcejší spotrebič z inej kategórie, nič sa nedeje. Pozor si ale dajte na jednotný dizajn a „farbu“ nerezu. Obľúbeným je nákup spotrebičov cez internet, lebo týmto spôsobom sa dajú ušetriť desiatky eur. Pozor si dávajte nielen na vonkajšie rozmery spotrebičov, ale aj na tie vnútorné. Aby ste pri používaní nového zariadenia nezistili, že do mikrovlnky sa vám nezmestia obľúbené taniere, do rúry nevojde pekáč po babičke a umývačku musíte púšťať každý deň. Dôležitým spotrebičom je aj digestor. Dobre si odmerajte vzdialenosti od variacej plochy a dbajte na výkonnosť. Odporúčame zaobstarať si aj drvič odpadov, ktorý vás zbaví zápachu zo smetného koša a jeho častému vynášaniu. Každý, kto drvič má, si ho nevie vynachváliť.

Miesto pre kuchynskú linku

A bolo v kuchyni svetlo

Osvetlenie je tak háklivou záležitosťou, že mnohí si kvôli nemu povolajú na pomoc bytových architektov. V kuchyni potrebujete hneď niekoľko druhov osvetlenia – tesne nad pracovnou doskou, hlavné svetlo v kuchyni a osvetlenie kuchynského stola. Prídavným svetlom je to z digestora. Všetky svietidlá by mali byť v jednom dizajne s dostatočným počtom žiaroviek a možnosťou nasmerovania svetla tam, kam potrebujeme. Do vhodnej časti umiestnite vypínače, aby ste ich pri príchode do priestoru kuchyne mali po ruke. Ak staviate rodinný dom a máte možnosť ýberu, určite do kuchyne umiestnite veľké okno s pekným výhľadom a poličkou na čerstvé bylinky.

Špeciálnu zástrčku pod kuchynskou linkou si vyžaduje varná doska, rúra, zabudovaná mikrovlnka, umývačka riadu i spomínaný drvič odpadu.

Zástrčiek nie je nikdy dosť

Pri elektrických rozvodoch v kuchyni myslite na zástrčky, ktoré budú potrebné na stále zapojenie spotrebičov ako chladnička, mikrovlnná rúra, hriankovač, kávovar, krájač alebo kanvica. Špeciálnu zástrčku pod kuchynskou linkou si vyžaduje varná doska, rúra, zabudovaná mikrovlnka, umývačka riadu i spomínaný drvič odpadu. Vopred si rozmyslite rozmiestnenie spotrebičov a podľa toho umiestnite zástrčky. Myslite aj na to, že jednu potrebujete na zapojenie mixéra pri pečení a ďalšiu blízko varnej dosky, keď budete chcieť rozmixovať polievku tyčovým mixérom.

Kuchynský obklad

Farebne musí ladiť so skrinkami a mal by byť ľahko udržiavateľný, lebo v kuchyni sa často prská rôznymi tekutinami či cestom. Trendové sú momentálne obklady zo skla,  sú však finančne náročnejšie ako klasické obkladačky. Ak si zvolíte tie s menším rozmerom, zvážte aj výber škárovacej hmoty, aby vám nepokazila celkový dojem z priestoru. Bytoví dizajnéri v niektorých prípadoch odporúčajú namiesto obkladu iba umývateľnú farbu, ktorá oživí priestor a na rozdiel od kachličiek sa dá ľahšie zmeniť.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk

Publikované: 2.12.2013