Ľudia potrebujú bývať aj počas krízy
Ľudia potrebujú bývať aj počas krízy

Ľudia potrebujú bývať aj počas krízy

Kríza-nekríza, ľudia potrebujú strechu nad hlavou. Vyhlásil prevádzkovateľ realitného portálu ZoznamRealit.Sk Marek Šubrt. Preto je v lepších i horších časoch návštevnosť stránky a vyhľadávanie nehnuteľností na rovnakej úrovni.
Čím viac sa hovorí o ďalšej vlne krízy, tým viac sa stupňuje napätie.

Slováci najčastejšie pozerajú 2-3 izbové byty v Bratislave. Kúpe nehnuteľností prajú aj úrokové sadzby v bankách a developeri, ktorí ponúkajú moderné a flexibilné bývanie. Ceny novostavieb dokonca klesli až o 15%. Michal Ružek z realitnej kancelárie Mitan spomína, že krízové obdobie bolo ťažké a realitné kancelárie sa museli zamerať na zamerať na rozšírenie služieb. Čím viac sa hovorí o ďalšej vlne krízy, tým viac sa stupňuje napätie. "Na realitnom trhu panuje nervozita predávajúcich s príliš veľkými očakávaniami vysokých kúpnych cien a kupujúcich s obavami o možnú stratu hodnoty svojich peňazí," zhodnotil. Dodal, že tí, čo sa vyznajú vo financovaní, už začali nehnuteľnosti nakupovať. Ceny sú totiž priaznivé a podľa analytika Inštitútu hospodárskej politiky Radka Kuruca kúpe nehnuteľností prajú aj momentálne výšky úrokových sadzieb v komerčných bankách. O pozitívnej skúsenosti s predajom hovoril aj Ivan Rolný zo spoločnosti ITB Development. Tá začala s predajom nového projektu Nový Háj v Petržalke a za pár týždňov sa im podarilo predať polovicu bytov.

Michal Zajíček z realitnej kancelárie Lexxus priznal, že ceny novostavieb klesli o 14-15%. Len za posledný štvrťrok podľa neho znížila priemerná cena bytu o 25-tisíc eur, čo vychádza 80 eur na meter štvorcový. Developeri sa už prestávajú báť a trh s novými projektami sa rozbieha. "Od roku 2009, kedy kríza vrcholila sa začalo predávať a stavať viac ako 25 projektov (cca 1500 bytov), na trh prišli 4 – 5 projektov, ktoré ponúkajú malometrážne 1 a 2-izbové byty v rekonštruovaných ubytovniach a niekoľko nadstavieb," tvrdí Zajíček. Začiatkom tohto roka sa priemerná cena pohybovala okolo 1900 EUR/m2 bez DPH, ale počas uplynulých dvoch štvrťrokov ceny pokračovali v poklese, čo podporili výrazné akciové ponuky vo väčšine dokončených projektov.

Bytovka na sídlisku
Top lokalitou zostáva Staré mesto, hneď za ním je Petržalka a Ružinov.

Prevádzkovateľ portálu ZoznamRealit.Sk Marek Šubrt vyhlásil, že či je na Slovensku priaznivá situácia, alebo kríza, ľudia potrebujú bývať a na internete hľadajú nehnuteľnosti stále. Podľa jeho analýzy klienti prejavujú záujem hlavne o nehnuteľnosti v Bratislave. "Top lokalitou zostáva Staré mesto, hneď za ním je Petržalka a Ružinov. Klienti majú záujem o stredne veľké byty , ktoré majú dve až tri izby," povedal Šubrt. Dodal, že v posledných rokoch klienti prejavili veľký záujem aj o nehnuteľnosti v Rakúsku

.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk

Publikované: 26.10.2011