Stavebný pozemok: Čo treba overiť ešte pred kúpou?
Stavebný pozemok: Čo treba overiť ešte pred kúpou?

Stavebný pozemok: Čo treba overiť ešte pred kúpou?

Hoci sa v inzeráte píše, že sa predáva stavebný pozemok, neznamená to aj možnosť výstavby. Nenachádza sa v ochrannom pásme, nie je tam zakopaný kanalizačný zberač? Prečítajte si rozhovor, v ktorom odborník Ľuboš Michalík z realitnej kancelárie Domy pre ľudí radí, na čo všetko si dať pozor ešte pred kúpou pozemku, na ktorom plánujete stavať.

Chcem si kúpiť pozemok a postaviť rodinný dom. Čo si mám v inzerátoch všímať?

Kúpa pozemku je záležitosť, ktorú by si mal potenciálny klient veľmi dobre rozmyslieť. Klient, ktorý zvažuje kúpu pozemku, by už mal mať predstavu aký typ domu má záujem stavať a v akej lokalite. Vybraný typ domu predurčuje aj základne parametre, ktoré by mal pozemok spĺňať. Lokalita – pozemok musí byť v zmysle územného plánu určený na výstavbu rodinného domu. Každá lokalita má vlastné pravidlá, akými sú minimálna výmera stavebného pozemku, maximálna zastavanosť pozemku, maximálna podlažnosť a podobne.

Najlepšie sa stavia na rovinatom pozemku.

Ak je v inzeráte napísané, že ide o „stavebný pozemok“, znamená to, že sa na ňom naisto môže stavať?

Bez rozmýšľania môžem povedať, že nie. Na internete nájdeme veľa pozemkov, ktoré predávajúci uvádzajú ako „stavebné“. Z praxe môžem, bohužiaľ, poukázať aj na neznalosť veľkej väčšiny realitných maklérov, ktorí problematiku pozemkov neovládajú. Zameriavajú sa len na samotný predaj, spoliehajú sa na informácie od majiteľov a o možnosti výstavby na danom pozemku vedia žalostne málo.

Kedy si treba preveriť pozemok pred kúpou alebo až po kúpe? Kde a ako získam istotu, že na danom pozemku môžem stavať?

Samozrejme, že pred kúpou. Vplyvom situácie, ktorá bola ešte do leta tohto roku na realitnom trhu, boli kupujúci pod tlakom – chceli kupovať skôr ako ich predbehne iný záujemca. Pri pozemku je veľa otázok, na ktoré kupujúci nedostane odpoveď hneď, preto je ideálne si vyžiadať doklady k pozemku: list vlastníctva, územnoplánovaciu informáciu, katastrálnu mapu. Po získaní základných podkladov sa navrhujem informovať na príslušnom stavebnom úrade o možnostiach výstavby a obmedzeniach na danom pozemku.

Najčastejším problémom pri pozemkoch je nedostatočná šírka parcely, ktorá nepostačuje na osadenie stavby.
Panoramatický záber na obec Čičmany.

Viaceré realitné kancelárie predávajú tzv. investičné pozemky. Čo to znamená?

Investičné pozemky sú pozemky, ktoré v súčasnej dobe nie sú stavebné, avšak je tam predpoklad, že by sa mohli stať stavebnými, prípadne sa ich cena zvýši v dôsledku pozitívnej externality v danej lokalite. Ako príklad môžeme uviesť lokalitu, kde si kupujúci ako investičný pozemok kúpi zatiaľ ornú pôdu, vinicu alebo pozemok, z ktorého nemá v danej dobe žiadny úžitok, ale má informáciu, že sa v danej lokalite mení územný plán a tieto pozemky sa budú „preklasifikovávať“ na stavebné, čoho dôsledkom sa cena za m² pozemku znásobuje.

S akými problémami sa najčastejšie pri pozemkoch stretávate? Stalo sa, že niekto kúpil stavebný pozemok, na ktorom sa nedalo stavať?

Najčastejším problémom, s ktorými sa stretávame pri pozemkoch, je nedostatočná šírka parcely, ktorá nepostačuje na osadenie stavby pri dodržaní odstupových vzdialeností od existujúcich stavieb. Nemalým problém je aj napojenie sa na inžinierske siete a ich kapacita v danom území. Veľa ľudí sa mylne domnieva, že ak má sused postavený rodinný dom, ktorý je napojený na inžinierske siete, tak aj ja môžem mať to isté na svojom pozemku, a to je omyl. Takisto je dôležité dať si pozor na ochranné pásma od elektrického vedenia, vlaku, vody a podobne. Pozemok nemusí mať viditeľné závady, avšak môže byť na ňom zakopané elektrické vedenie, kanalizačný zberač, takisto môže byť v ochrannom pásme.

Nie na každom pozemku sa dá stavať.

Na čo by si mali dať ľudia pozor, pri kúpe pozemku, keď chcú na ňom stavať?

Obrátiť sa na odborníkov. Každý pozemok môže skrývať rôzne problémy. Treba si od realitného makléra vypýtať územnoplánovaciu informáciu. Tento dokument nám hovorí o základných možnostiach pozemku - na čo je pozemok určený (malopodlažnú výstavbu alebo priemysel, prípadne na pozemku nie je možné umiestňovať stavby), takisto hovorí aj akú časť pozemku je možné zastavať (povolená zastavanosť), prípadne stanovuje aj ochranné pásma. V prípade, že je pozemok v zmysle územnoplánovacej informácie určený na výstavbu rodinného domu, vyvstáva druhá otázka a to je dostupnosť a kapacita inžinierskych sieti.

Zdroj: ZoznamRealit.Sk, Realitná kancelária Domy pre ľudí

Publikované: 22.11.2022


Odporúčané nehnuteľnosti

Stavebný pozemok  11 600 m2 na predaj, Zvolen
Predaj Cena v RK
Stavebný pozemok 11 600 m2 na predaj, Zvolen

Investičná príležitosť ! Exkluzívne ponúkame na predaj rozľahlý pozemok (tzv. Čierne zeme) o celkovej výmere 11 600 m2 v zastavanom území mesta Zvolen. Pozemok sa nachádza za známou Rezidenciou HRON. V...

Pozemky - bývanie 11600 m2 Zvolen
Pozemok s projektom pre Radovú výstavbu alebo RD v Devínskej Novej Vsi
Predaj 512.050,- € 550,- €/m2
Pozemok s projektom pre Radovú výstavbu alebo RD v Devínskej Novej Vsi

Jedinečný posledný pozemok s vynikajúcou dostupnosťou a výhľadom na Devínsku Kobylu na konci tichej ulice v Devínskej Novej Vsi s vypracovanou projektovou dokumentáciou a stavebným povolením pre Radovú výstavbu prípadne...

Pozemky - bývanie 931 m2 Bratislava - Devínska Nová Ves / Záhradná
Predaj, pozemok pre rodinný dom   328m2 Oslany, , Ob...
Predaj 19.000,- € 57,93,- €/m2
Predaj, pozemok pre rodinný dom 328m2 Oslany, , Ob...

Ponúkame na predaj stavebný pozemok v obci Oslany, okres Prievidza s výmerou 328 m2.Pozemok má tvar písmena L, nachádza sa v tichej časti obce na konci ulice Obuvnícka. Je...

Pozemky - bývanie 328 m2 Oslany
Stavebný pozemok 843 m2 Jablonec IBV Juh
Predaj 156.000,- € 185,05,- €/m2
Stavebný pozemok 843 m2 Jablonec IBV Juh

Vo výhradnom zastúpení klienta ponúkame slnečný stavebný pozemok 843 m2, rovinatý v novej lokalite IBV Juh. Šírka pozemku je 20m, dĺžka 42,15 m s možnosťou začať ihneď stavať...

Pozemky - bývanie 843 m2 Jablonec
Ponúka stavebný pozemok v Jablonci okr. Pezinok
Predaj 158.000,- € 179,95,- €/m2
Ponúka stavebný pozemok v Jablonci okr. Pezinok

Vo výhradnom zastúpení, ponúkame veľmi pekný rovinatý stavebný pozemok v obci Jablonec, v blízkostí obcí Budmerice a Cífer. Pozemok má šírku 17,72 m a dĺžku 49,51 m.Na...

Pozemky - bývanie 878 m2 Jablonec