Zameranie stavby - svojpomocne alebo s geodetom?

Zameranie stavby - svojpomocne alebo s geodetom?Na Slovensku bez prítomnosti geodeta nemôžete vytýčiť hranicu pozemku, lebo vám to kataster nehnuteľností neuzná. Kedy ešte budete pri stavbe domu potrebovať tohto špecialistu? U nás pôsobí približne 900 certifikovaných geodetov, ktorí sa riadia cenníkom Komory geodetov a kartografov. Ceny sú však len orientačné a našťastie niekoľkonásobne nižšie ako v susednom Rakúsku.

Ak sa rozhodnete stavať dom, určite budete v istej fáze potrebovať služby geodeta. Kedy je ten pravý čas sa na odborníka obrátiť? „Pri obozretnejších klientoch sa stáva, že pred kúpou pozemkov nás volajú pre kontrolu vlastníckych hraníc vzhľadom na oplotenie pozemku. Zväčša ide o lukratívnejšie časti Bratislavy. Kontrola pozostáva z porovnania údajov o vlastníckych hraniciach evidovaných v katastri nehnuteľností a hraníc vyznačených vonku v teréne napr. oplotením,“ uviedol Martin Stano zo spoločnosti Strabon. Dodal, že sa nedá sa vo všeobecnosti povedať, že oplotenie pozemkov je zároveň aj vlastníckou hranicou.

Zameranie stavby - svojpomocne alebo s geodetom?Niektorí odvážlivci sa odhodlajú robiť zameranie pozemku alebo stavby na vlastnú päsť. Stretnutiu s geodetom sa však vyhnúť nedá. Zameranie a vytýčenie hracích pozemku na Slovensku nie je možné vykonať bez prítomnosti geodeta, ktorý sa špecializuje na kataster nehnuteľností. „Pri tomto úkone je potrebné zájsť do histórie vzniku mapy a preto je to čisto odborná záležitosť. Ak si niekto sám trúfne postaviť plot bez súčinnosti geodeta a vlastníka susedného pozemku, koleduje si o problém a súdne ťahanice, s čím úzko súvisia aj dobré, ale krehké, susedské vzťahy,“ hovorí odborník. Aj keď sa skúsenejší stavebníci rozhodnú sami vyznačiť polohu stavby v teréne, koledujú si o ťažkosti. „V tomto prípade nasleduje problém pri kolaudácií stavby, kde sa zo strany stavebných úradov (nie všetkých) vyžaduje protokol z vytýčenia stavby a osadenia stavby do terénu spracovaný odborne spôsobilou osobou, čo je zase len geodet,“ uviedol M. Stano.

Pri vytýčení jednoduchých stavieb, ktoré nie sú pevne spojené so zemou a nie sú predmetom evidovania v katastri nehnuteľností, možno použiť jednoduché metódy napr. vyznačenie kolmice pomocou špagáta cez pravouhlý trojuholník so stranami 3m,4m a preponou 5 m. Podľa geodeta je pre elimináciu chýb najlepšie vykonať meranie aspoň dvakrát, alebo zmerať uhlopriečky a porovnať s vypočítanými hodnotami, čím sa vylúčia hrubé chyby. Tieto metódy môžete využiť pri zameraní altánku, prístrešku alebo skladu náradia.

Zameranie stavby - svojpomocne alebo s geodetom?Na Slovensku je evidovaných takmer 900 autorizovaných geodetov, ktorí aktívne vykonávajú svoju činnosť. Ako si teda vybrať toho správneho? „Rozdeľujeme sa na špecialistov pre oblasť katastra nehnuteľností a mapovania a špecialistov na inžiniersku geodéziu (vytyčovanie žeriavových dráh, náročných stavieb , diaľnic a pod.) Pri výbere geodeta by som prihliadal na dĺžku praxe prípadne prístrojové vybavenie. Dobrého geodeta spoznáte podľa reakcie na otázky, ktoré mu položíte pre váš konkrétny príklad. Ak vám vie bezprostredne odpovedať, má prehľad v legislatíve, môže vám veľa vecí pomôcť vyriešiť a nasmerovať vás,“ vysvetlil Martin Stano. Celá geodetická spoločnosť na Slovensku musí pracovať a spracovávať výsledky meraní podľa platnej legislatívy, technických predpisov a noriem a smerníc vydávaných Úradom geodézie, kartografie a katastra SR (www.skgeodesy.sk), teda každý klient by mal dostať tú najvyššiu kvalitu prác, za ktorú nesie zodpovednosť autorizovaný geodet.

Orientačné ceny geodetických prác vydala Komora geodetov a kartografov. Geodeti majú silnejšiu sezónu práve v čase, keď sa riešia výstavby a kolaudácie stavieb, ale inak pracujú po celý rok. Ich lehoty sú naviazané aj na úradné hodiny na úradoch preto počas dovolenkového obdobia sa čakacie lehoty môžu predĺžiť.

Zameranie stavby - svojpomocne alebo s geodetom?Aj keď je práca geodetov vysoko odborná, aj oni zažívajú pri svojej činnosti úsmevné situácie. „Pani si objednala vytýčenie hraníc pozemku, ktorý kúpila, ale nevedela kde sa nachádza,“ spomína S. Stano. Skôr však v praxi rieši komplikované susedské spory o hranice pozemkov. Tu musia zohrať dôležitú úlohu tiež geodeti, ktorí by mali obom stranám citlivo situáciu vysvetliť.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk, Strabon, s.r.o.






Ďalšie zaujímavé články

Predaj nehnuteľnosti: Ako spoznáte, že váš záujemca nie je seriózny?

Predaj nehnuteľnosti: Ako spoznáte, že váš záujemca nie je seriózny?

Perfektná lokalita, úžasný byt, kvalitná rekonštrukcia, kuchyňa podľa mojich predstáv. Koľkokrát ste už na obhliadke od ľudí počuli oslavné chvály, ale po obhliadke sa už títo vážni záujemcovia nikdy neukázali ani neozvali? Ak je podobných prípadov pár, tak sa to ešte dá akceptov ... Čítať ďalej

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 3: Ako stanoviť správnu predajnú cenu

Chcete predať nehnuteľnosť? Krok 3: Ako stanoviť správnu predajnú cenu

Ak sa rozhodnete predať svoju nehnuteľnosť, väčšinou chcete, aby sa predala čo najrýchlejšie, aby ste mohli zrealizovať svoje ďalšie plány, či už ide o kúpu nového bývania alebo cestu okolo sveta. Tu zohráva dôležitú úlohu správne stanovanie predajnej ceny nehnuteľnosti. Treba vš ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária HALO reality s. r. o.

HALO reality s. r. o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Rodinná vila - rodinné sídlo - bývanie a podnikanie na jednom mieste

Reality - Rodinná vila - rodinné sídlo - bývanie a podnikanie na jednom mieste

Piešťany
Rodinný dom
340.000,- €

Nadčasová stavba - vaše rodinné sídlo - pre väčšiu rodinu - možnosť kombinácie bývania a podnikania na jednom mieste! Rodinná vilka skolaudovaná v roku 2004 sa nachádza v pokojnej časti mesta Vrbové na Hrabinskej ulici. Ide o 6 izbový priestranný rodinný dom. Prízemie domu je z časti zapustené do svahu, čím sa opäť využilo prostredie, v ktorom sa dom nachádza. Na prvom podlaží sa nachádza menší samostatný apartmán (izba, kuchynka, toaleta, kúpeľňa s vaňou), miestnosť pre saunu s predprípravou, fitness priestor, hala, chodba, schodisko, technická miestnosť a práčovňa, chodba, pivnica, veľká vykurovaná garáž pre dve autá s bočným odkladacím priestorom na bicykle. Druhé podlažie tvorí: vstupná hala, kuchyňa s jedálňou a vstupom na južnú 47,20 m² terasu, komora, toaleta, šatník, obývací priestor, schodisko, veľká pracovňa (môže byť ďalšia izba s východom na terasu) a veľká 73,20 m² severná terasa. Tretie podlažie tvorí: hala, tri spálne, veľká kúpeľňa s vaňou, sprchovým kútom, toaletou, bidetom a dve umývadlá Krov: povalový odkladací priestor. Dom je postavený z kvalitných materiálov, tehla Porotherm, obvodový plášť domu je zateplený (80 mm openair), stropy železobetónové, strecha hlavná konštrukcia drevená s plným debnením, nad schodišťom je spevnená oceľovou konštrukciou, použitá škridla Bramac. Kúrenie domu je zabezpečené pomocou plynového kotla Buderus, prízemie je vykurované pomocou radiátorov, prvé poschodie kombinácia podlahového vykurovania a radiátorov, druhé poschodie pomocou radiátorov. Podlahy boli použité drevené parkety, gres, keramická dlažba, schodisko je mramor, osadené sú eurookná drevené z meranti vrátane žalúzií a sieťok, interiérové dvere dyha, v obývacej miestnosti je švédska krbová pec, kuchynská linka je vrátane všetkých vstavaných spotrebičov. Dom je napojený na zabezpečovací systém cez mobilný vysielač, prízemie domu má nainštalované aj požiarne snímače. Orientácia domu severovýchod/juhozápad. Pozemok má vytvorenú spevnenú plochu pre parkovanie viacerých áut - alebo priestor na výstavbu ďalších garáží, vstup na pozemok je pomocou automatickej brány. Celková šírka na vstupe predstavuje 33,5 m. Za domom sa nachádza plocha pre možný budúci bazén s predprípravou kanalizácie. Výmera domu všetky podlažia vrátane terás 486,71 m² 1. podlažie 166,58 m² 2. podlažie 223,34 m² 3. podlažie 96,79 m² Dom má dostatok miestností i dostatok odkladacích priestorov, tu sa nemusíte báť, že nenájdete každej jednej veci svoje miesto. Toto je nehnuteľnosť pre tých, ktorí hľadajú komfort pre seba a celú rodinu, hľadajú poctivú stavbu a kvalitu materiálov a zároveň chcú byť bližšie k prírode.

Viac informácii

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!