Byty v pôvodnom stave: Oplatí sa ich pred predajom rekonštruovať?
Byty v pôvodnom stave: Oplatí sa ich pred predajom rekonštruovať?

Byty v pôvodnom stave: Oplatí sa ich pred predajom rekonštruovať?

Každý predávajúci chce za svoju nehnuteľnosť získať čo najviac finančných prostriedkov. Preto ak niekto predáva byt v pôvodnom stave, je otvorený možnosti urobiť v byte niekoľko úprav alebo ho dokonca úplne zrekonštruovať a zariadiť. Kedy sa to oplatí a kedy stavebné úpravy zmysel nemajú, radí Ing. Arch. Michal Zajíček z bratislavskej realitnej kancelárie Lexxus.
Zvýšiť hodnotu bytu samozrejme môžete výmenou starého umakartového jadra či zasklením lodžie.

Ak predávame byt, tak niektoré parametre ako lokalita, poschodie, či chýbajúci výťah a balkón, neovplyvníme. Rozlohu bytu tiež nevieme natiahnuť, ale dokážeme napríklad vylepšiť dispozičné riešenie. To si však vyžaduje väčšiu investíciu, ktorá sa nám pri predaji bytu môže a nemusí vrátiť. Záujemcovia majú totiž rozdielne názory, preferencie a najmä individuálny vkus. „Niekto napríklad dáva prednosť kvalitným materiálom alebo inklinuje k rôznym farebným riešeniam, aby si byt zútulnil. Časté sú aj moderné riešenia, ale úplne každý ich rád nemá,“ vysvetľuje analytik Michal Zajíček. Pre tých, ktorí sa rozhodnú byt pred predajom zrekonštruovať, radí, aby sa zamerali hlavne na obnovu infraštruktúry. Konkrétne elektrických rozvodov, rozvodov vody, kanalizácie a plynu, stúpacích rozvodov či vykurovacích telies. „Odporúčam zvážiť aj výmenu vstupných dverí za bezpečnostné a výmenu okien za nové. Pri takejto rozsiahlej renovácii bude vhodné realizovať aj úpravu povrchov stien a podláh,“ radí Zajíček. Zvýšiť hodnotu bytu samozrejme môžete výmenou starého umakartového jadra či zasklením lodžie. „V mojej praxi sa často stretávam so zmenou dispozičného riešenia, napríklad prepojením pôvodne oddeleného samostatného WC a kúpeľne, prípadne do spojenia kuchyne a loggie alebo kuchyne a obývacej izby,“ dodáva analytik.

Byty v Petržalke.

Na mieste je otázka, do akej miery pri rekonštrukcii zájsť. Či stačí novú kúpeľňu vymurovať alebo ju rovno aj obložiť a osadiť sanitu. Niektorý záujemca môže hotový stav oceniť a inému nemusí sadnúť farba obkladu či tvar umývadla. Preto odborník neodporúča akékoľvek individualistické a atypické riešenia priestorov, lebo znižujú počet potenciálnych kupujúcich. A tí sú citliví najmä na cenu, do ktorej si predávajúci náklady na rekonštrukciu zaráta. Aby sa nestalo, že započítaním hodnoty rekonštrukcie sa byt dostane na cenu novostavby . „Mnohokrát je totiž práve výhodnejšia cena dôvodom, prečo sa kupujúci zameriavajú na staršie byty. Odporúčam preto v prípade starších bytov, púšťať sa len do rekonštrukcie zásadných nedostatkov,“ dodáva Michal Zajíček. O rekonštrukcie bytu v pôvodnom stave, môže rozhodnúť aj lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. „Z našich skúseností vyplýva, že byty v žiadaných bratislavských lokalitách, najmä v centre a širšom centre, začiatku Karlovej Vsi ale aj v Petržalke, rekonštruované za pomoci odborníka vyvolávajú vyšší dopyt v porovnaní s bytmi v pôvodnom stave. Potrebné je však aj citlivo a primerane nastaviť cenu,“ uzatvára M. Zajíček.

Zdroj: Redakcia ZoznamRealit.Sk, Realitná kancelária Lexxus

Publikované: 5.3.2014