Dopady parkovacej politiky na realitný trh v Bratislave

Dopady parkovacej politiky na realitný trh v BratislaveBRATISLAVA (10.6.2019) - Návrh novej parkovacej politiky sa v posledných týždňoch stal možno najdiskutovanejšou témou v Bratislave a blízkom okolí. Tento návrh nového magistrátu vzbudil veľký rozruch a ako sme zistili, bude mať nemalý dosah nielen na náš každodenný život a dopravné návyky, ale aj na naše peňaženky. Skúsme sa teraz ale pozrieť na tému z pohľadu realitného trhu.

Zatiaľ boli prezentované len základné fakty, veľa detailov ostalo zahalených rúškom tajomstva. A tie budú často o dopade parkovacej politiky na konkrétnych obyvateľov rozhodovať. Zároveň predpokladáme, že v návrhu ešte dôjde k mnohým zmenám v rámci procesu pripomienkovania mestskými časťami. Stále teda ostáva veľa otázok, ako presne to bude vyzerať. Skúsme ale vychádzať z toho čo vieme a skúsme predikovať, aké dopady by mohlo mať toto opatrenie na realitný trh.

Dopady parkovacej politiky na realitný trh v BratislavePredpokladám, že jednoznačne najväčší vplyv bude mať nová politika na zvýšený záujem o prihlasovanie trvalých pobytov, keďže v Bratislave v súčasnosti žije niekoľko desiatok tisíc ľudí bez trvalého pobytu. Prenajímatelia budú nájomcami viac tlačení k súhlasu s nahlásením trvalého pobytu na adresu podnájmu, aby sa vôbec dostali k parkovaciemu miestu. Tiež je dosť možné, že sa začne nejakou formou obchodovať s trvalými pobytmi a povoleniami na auto, jednoducho tam, kde sú obmedzenia, si ľudská vynaliezavosť vždy nájde cestičky, ako ich obísť.

Určite môžeme rátať s rastom cien parkovacích miest ako aj garážových státí. Možno sa konečne dočkáme aj štartu budovania nových parkovacích domov. Pri súčasných cenách a predpokladanom budúcom raste začínajú byť investične zaujímavé.
Možnosť bezproblémového parkovania pri výbere bývania sa stane ešte dôležitejšou, ako bola doteraz. Napríklad garantované parkovacie miesto sa stane veľmi dôležitým predajným argumentom. Bude rásť záujem o lokality, kde zatiaľ nie je výraznejší problém s parkovaním. Vedľajším efektom bude väčší záujem o bývanie v lokalitách dobre dostupných MHD. Zvýšené využívanie hromadnej dopravy podporí aj plánované zlacnenie cien permanentiek. Lokality v rámci mesta so zlým napojením na MHD budú menej atraktívne.

Dopady parkovacej politiky na realitný trh v BratislaveVzrastie dopyt po firemných parkovacích miestach, zamestnanci budú vytvárať väčší tlak smerom k vedeniu firmy k ich zabezpečeniu a keďže väčšina firiem to nebude schopná zabezpečiť, predpokladám, že cena parkovania sa premietne aj do ceny práce a firmám sa znovu o niečo predražia zamestnanci.

Bývanie v satelitoch Bratislavy týmto krokom tiež dostáva ďalšiu ranu, hádam z výnimkou lokalít dostupných vlakovou dopravou. Špeciálne vzdialenejšie lokality s horšou občianskou vybavenosťou prestávajú dávať zmysel.

Dopady parkovacej politiky na realitný trh v BratislaveUrčite jednou z najdôležitejších skutočností sa stane zaradenie jednotlivých ulíc do plánovaných parkovacích zón. Bude to ďalší parameter, ktorý bude mať vplyv na lukratívnosť konkrétnej lokality a realitnej ponuky. Časti mesta, kde bude parkovacia politika zavedená, budú z pohľadu prenajímateľov do budúcnosti mierne znevýhodnené. Jednoducho konkrétna lokalita sa stáva ešte dôležitejších rozlišovacím faktorom.

Každopádne zostáva stále veľa otázok a sám som zvedavý kam sa návrh parkovacej politiky na základe pripomienkovania mestských častí ako aj reakcií verejnosti posunie. Našou úlohou však zostáva tému ďalej pozorne sledovať, nakoľko parkovacia politika je ďalší z faktorov, ktorý bude do budúcnosti meniť a ovplyvňovať situáciu na realitnom trhu v Bratislave a okolí.

Matej Kucharič (prezident Združenia realitných kancelárií Slovenska)


Ďalšie zaujímavé články

Bývanie v súkromnej štvrti nie je pre každého. Čo si vyžaduje?

Bývanie v súkromnej štvrti nie je pre každého. Čo si vyžaduje?

Privátne uličky, rampa, vrátnik, pocit bezpečia. To sú hlavné dôvody, prečo ľudia vyhľadávajú bývanie v súkromných štvrtiach alebo privátnych uličkách, kde sa obyvatelia dohodnú na uzavretí spoločného priestoru. Treba sa však pripraviť aj na obmedzenia, ktoré si tento štýl bývani ... Čítať ďalej

Kupujete nehnuteľnosť? Kedy sa oplatí rokovať o nižšej cene?

Kupujete nehnuteľnosť? Kedy sa oplatí rokovať o nižšej cene?

Chystáte sa kupovať nehnuteľnosť, máte veľmi slušný prehľad o aktuálnych ponukách, ale nie ste dobrý obchodník? Neviete, čo si môžete dovoliť pri rokovaní o cene s predávajúcim? Tento článok je určený vám. Začnem ako v škole, poučkou. Ponukovou cenou rozumieme sumu, ktorá odzr ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

Realitná kancelária HALO reality s. r. o.

HALO reality s. r. o.

www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Predaj, trojizbový byt Nitra, Staré Mesto - ZNÍŽENÁ ...

Reality - HALO reality - Predaj, trojizbový byt Nitra, Staré Mesto - ZNÍŽENÁ ...

119.890,- €

Nitra
3-izbový byt

Ponúkame na predaj priestranný, podkrovný, trojizbový byt v Nitre vo vyhľadávanej lokalite Starého mesta. Byt má 103 m2 a je na treťom podlaží troj poschodového zrekonštruovaného bytového domu bez výťahu. Orientovaný je na SZ – JV. Interiér: byt prešiel modernou a vkusnou rekonštrukciou vrátane podláh, obkladov, stropného osvetlenia, kvalitných okien Velux, interiérových dverí a vstupných, bezpečnostných dverí. Výborné dispozičné riešenie: vstupná chodba, kuchyňa na mieru so vstavanými spotrebičmi, veľká obývačka s predprípravou na krb, jedáleň, dve nepriechodné spálne, priestranná kúpeľňa s vaňou a WC a druhé samostatné WC. Byt nemá balkón a sa predáva s časti zariadený a výhodou je vlastné plynové kúrenie. Privátne parkovanie vo dvore Bytového domu, ktorý je zabezpečený automatickou bránou. Lokalita: Byt sa nachádza vo vyhľadávanej časti mesta, približne 15 min. pešo od centra. V blízkosti obchodné centrá, Mc Donald, MHD priamo pred bytovým domom. Príjemné prostredie. V lokalite je kompletná občianska vybavenosť s možnosťou kultúrnych a športovo-relaxačných aktivít. Hodnotenie makléra: Vkusné a štýlové dispozičné riešenie bytu a lokalita, v ktorej sa nachádza bytový dom dáva novému majiteľovi možnosť plnohodnotného bývania. Nehnuteľnosť určite stojí za vašu pozornosť, termín obhliadky radi prispôsobíme vašim potrebám. ID ponuky: NR-45223

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!