Hypotekárny špecialista: V roku 2019 sa poskytovanie úverov opäť skomplikuje

Hypotekárny špecialista: V roku 2019 sa poskytovanie úverov opäť skomplikujeNárodná banka Slovenska (NBS) od 1.7.2018 postupne zavádza opatrenia, ktoré majú spomaliť intenzívne tempo zadlžovania Slovákov a tiež znížiť prípadné riziká bánk pri poklese cien nehnuteľností. Pred prvou fázou opatrení prešla médiami vlna článkov, ktorá vytvárala dojem významných zmien a spôsobila veľa impulzívnych nákupov nehnuteľností, nie práve najvýhodnejších pre kupujúcich. Paradoxné je, že prvá fáza priniesla pre banky a klientov minimum zmien. Tie klienti ešte len pocítia od 1.1.2019 a ešte viac od 1.7.2019.

Podiel úverov s LTV (pomer výšky úveru a hodnoty založených nehnuteľností) nad 80% klesne so súčasných 30% na 25% a neskôr 20%. A to už je významný zásah. Klienti budú nútení zakladať ďalšie nehnuteľnosti (čo môže málokto) alebo využívať iné produkty na dofinancovanie zvyšných 20% - spotrebné úvery (so splatnosťou do 8 rokov) alebo úvery stavebných sporiteľní a nebankových spoločností (so splatnosťou do 20 rokov a sadzbami od 4,9%). Len pre zaujímavosť, splátka medziúveru je približne 1,9-násobok pomernej splátky hypotéky. A spotrebný úver má splátku približne 3,8-krát vyššiu ako splátka rovnakej sumy hypotéky.

Maximálny pomer úverovej angažovanosti k príjmom klienta (DTI) je stanovený na 8-násobok jeho čistého ročného príjmu. Napríklad klient s príjmom 1.000 eur netto môže získať hypotéku max. 96.000 eur. Ak už má spotrebný úver vo výške 5.000 eur a využíva kreditnú kartu s limitom 1.000 eur, jeho max. hypotéka bude 90.000 eur. Toto pravidlo pocítia najmä klienti s vyššími príjmami. Na DTI majú banky možnosť výnimiek. Aktuálne ho nemusí banka dodržať v 15% prípadov. Štatistiky ukazujú, že väčšina bánk tento limit neprekračovala ani v minulosti, keď to nebolo povinné. Citeľnou zmenou bude zníženie možností výnimiek na 10% a neskôr na 5% akýchkoľvek klientov a ďalších 5% klientov, ktorí ale musia spĺňať nárok na daňový bonus.

Uvedené opatrenia prinesú zvýšenú neistotu kupujúcich v otázke ich reálnych možností pri financovaní bývania. Zloženie rezervačného poplatku bude pre niektorých vyšším rizikom ako predtým. Klienti, ktorí budú potrebovať výnimku na LTV a DTI, budú musieť podávať žiadosti o úver do viacerých bánk, keďže o výnimkách sa rozhoduje až na konci schvaľovacieho procesu. Úver získa nakoniec iba jedna banka a v ostatných to bude znamenať zbytočnú administratívu a môže tiež spôsobiť predlžovanie lehôt schvaľovania. Či vôbec klient získa potrebné financovanie nebude v niektorých prípadoch možné povedať vopred, iba odhadnúť. V každom prípade budú klienti pri výbere a realizácii financovania potrebovať skúsených hypotekárnych špecialistov s kompletným portfóliom bánk a produktov na dofinancovanie hypoték. V nových podmienkach to bude potrebné viac ako kedykoľvek predtým.

Ing. Radoslav Papánek
riaditeľ hypotekárneho centra GEPARD FINANCE s.r.o.


Ďalšie zaujímavé články

Vlastníci nehnuteľností odhŕňajú sneh z chodníkov aj naďalej

Vlastníci nehnuteľností odhŕňajú sneh z chodníkov aj naďalej

Máme tu typický mrazivý január a s ním aj bohatú snehovú nádielku. Keďže väčšinou sneží intenzívne, odhŕňať sneh treba aj viackrát v priebehu dňa. Chodníky boli kedysi v zodpovednosti vlastníkov priľahlých nehnuteľností, ktorí by už po novom sneh a ľad riešiť nemuseli. Robia to ... Čítať ďalej

Júl 2018: Nové úverové pravidlá hýbu predajom nehnuteľností

Júl 2018: Nové úverové pravidlá hýbu predajom nehnuteľností

Hypotekárni poradcovia, bankári a realitní makléri sa posledné týždne nemôžu sťažovať na nedostatok práce. Od júla totiž začnú platiť prísnejšie pravidlá pre poskytovanie hypotekárnych úverov, takže ľudia chcú využiť poslednú možnosť získania finančných prostriedkov po starom. ... Čítať ďalej


Top partner v realitách

RAYMANN REAL s.r.o.
www.cielenareklama.sk

Dostaňte vaše ponuky na Facebook a Google

www.cielenareklama.sk

Reklama

na ZoznamRealit.sk

Tento banner máme rezervovaný pre vás!