Na realitnom trhu chýbajú nehnuteľnosti na predaj
Na realitnom trhu chýbajú nehnuteľnosti na predaj

Na realitnom trhu chýbajú nehnuteľnosti na predaj

Realitné leto v roku 2020 sa do análov zapíše ako to leto, keď sa šíril vírus COVID-19. Po jarnom spomalení realitných predajov nikto nevedel odhadnúť, aká bude situácia na realitnom trhu, či budú kupujúci a predávajúci vyčkávať, ako sa rozhýbe ekonomika a s tým súvisiaca ochota za zadlžovať. Máme tu september 2020 a my sme sa spýtali bratislavskej realitnej spoločnosti Lexxus, ako vnímali oni udalosti posledných týždňov. Na naše otázky odpovedal Peter Ondrovič, Risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností.
Časť trhu s ponukou nehnuteľnosti sa i naďalej postupne zotavuje.

V akom zmysle bolo realitné leto 2020 ovplyvnené koronou? Akú náladu mali kupujúci a predávajúci?

Počas letných mesiacov bola celková nálada na trhu kolísavá. V malej miere sa na celkových procesoch odzrkadlila aj sezónnosť, avšak v porovnaní s minulými rokmi nebola až tak výrazne badateľná. Časť trhu s ponukou nehnuteľnosti sa i naďalej postupne zotavuje. Aj počas letných mesiacov platilo, že je výrazný nesúlad medzi rýchlosťou obnovy ponukového trhu s bytovými jednotkami/apartmánmi a časťou ponuky s rodinnými domami. Samotná ponuka s rodinnými domami i počas letných mesiacov strácala a samotná dynamika obnovy tejto časti ponuky oproti trhu s bytmi/apartmánmi výrazne v raste zaostávala. Dopytová časť/alebo strana kupujúcich na trhu i počas letných mesiacov realizovala štandardné obchody, pričom vôľa jednotlivcov ku kúpe je výrazne ovplyvnená nejasným ekonomickým vývojom. Časť jednotlivcov, ktorí disponujú dostatočným množstvom finančných prostriedkov, realizovala svoje zámery počas letných mesiacov tiež len sporadickejšie oproti minulým obdobiam. Je to skôr spôsobené nedostatočnou ponukou, ktorá nespĺňa očakávania.

Peter Ondrovič zo spoločnosti Lexxus
Bývanie v Däbravke pri lese

Čo a ako sa v lete na realitnom trhu predávalo?

Dominantné postavenie v rámci dopytu si aj v rámci letných mesiacov udržali dvojizbové byty. Podiel tejto kategórie na celkovom dopyte sa opätovne znížil. Zníženie podielu zaznamenala aj kategória jednoizbových bytov. Pokles podielov týchto kategórií možno pripísať na vrub predovšetkým kategórií štvorizbových bytov, ale aj trojizbových bytov.

Nebrzdí predaj sprísnenie úverov?

Opatrenia v rámci úverov sa za posledné obdobie dostavajú do režimu, na aký sme boli zvyknutí spred marca 2020. Dokonca v niektorých prípadoch sú kritériá výrazne benevolentnejšie, čo umožňuje niektorým žiadateľom o úver sa jednoduchšie kvalifikovať na získanie úveru. Na predaj skôr pôsobí ochota či neochota prípadných záujemcov vstupovať do úverových vzťahov, ktoré drvivej väčšine sú hybnými silami kúpnych procesov.

Bude i naďalej výrazný konkurenčný boj v rámci bankových domov v znižovaní úrokových sadzieb.
Novostavba v Petržalke

Aký vývoj očakávate v najbližších týždňoch a mesiacoch?

Vzhľadom na spomalenejšiu dynamiku na trhu a pomalší rozbeh trhu v rámci Bratislavy alebo zvyšných častí Slovenska sa dá očakávať i naďalej výrazný konkurenčný boj v rámci jednotlivých bankových domov v znižovaní úrokových sadzieb z dôvodu dostatočného množstva lacných peňazí získaných z ECB. Snahou bude nielen prilákať klienta a zvýšiť počet vlastných obchodov ale aj celkovo naštartovať vyššiu dynamiku procesov a obchodov na realitnom trhu ako celku. Očakávame niekoľko zaujímavých projektov, ktoré by mohli byť veľmi zaujímavým lákadlom pre určite skupiny kupujúcich.

Môžeme čakať aj nejaké cenové výkyvy?

V rámci konkurenčného boja a hlavne nejasnej celkovej situácii na rezidenčnom trhu nehnuteľnosti sa očakáva forma predaja, pri ktorej sa bude predaj v niektorých prichádzajúcich projektoch realizovať prostredníctvom neverejných cenníkov. Vyšší nárast celkovej ponuky formou spustenia projektov s výrazne objemnejšou ponukou sa v najbližšom období neočakáva. Naďalej tak bude pretrvávať výraznejší boj na strane cien, ktorý bude v niektorých prípadoch viesť k nárastu konečnej ceny bytov v projektoch a výraznejšej korekcii cien na sekundárnom trhu v tých častiach alebo regiónoch, kde ponuka určitých kategórií naďalej výrazne absentuje alebo je obmedzená.

Zdroj: ZoznamRealit.Sk

Publikované: 29.9.2020


Odporúčané nehnuteľnosti

Predaj, novostavba trojizbového bytu Martin, Priekopa Predaj, novostavba trojizbového bytu Martin, Priekopa Predaj 149.990,- €
Predaj, novostavba trojizbového bytu Martin, Priekopa
3-izbový byt 80 m2 Martin / Medňanského
Predaj, rodinný dom Topoľčany, Veľké Bedzany - NOVOS... Predaj 137.990,- €
Výhodný 1 izbák iba pár minút od Ba s množstvom úložného priestoru Predaj 78.000,- €
Výhodný 1 izbák iba pár minút od Ba s množstvom úložného priestoru

EXKLUZÍVNE Ponúkame bezkonkurenčne najlacnejšie bývanie iba 8km od Bratislavy v pokojnej časti obce Dunajská Lužná a zároveň iba pár minút od jazera Košariská.Príjemní susedia a orientácia balkónu do vnútrobloku...

1-izbový byt 38 m2 Dunajská Lužná / Jarná
Pozemok na predaj Turčianska Štiavnička vhodný pre rodinný dom Predaj 172.903,- € 43,- €/m2
Pozemok na predaj Turčianska Štiavnička vhodný pre rodinný dom

Reality AK ponúka pozemok na predaj v obci Turčianska Štiavnička vhodný pre výstavbu rodinný dom.Plocha pozemku je 3 851 m2 + prístupová cesta 170 m2, rozmer pozemku je cca...

Pozemky - bývanie 4021 m2 Turčianska Štiavnička
CASMAR REALITY ponúka na predaj 2 garzónku v Petržalke Predaj 145.000,- €
CASMAR REALITY ponúka na predaj 2 garzónku v Petržalke

CASMAR REALITY ponúka na predaj 2 garzónku s loggiou a výmerou 48m2. Byt sa nachádza na 6 poschodí zrekonštruovaného 12 poschodového bytového domu.Dispozične pozostáva z chodby so vstupom do...

Dvojgarsónka 48 m2 Bratislava - Petržalka / Šustekova