Neviete predať nehnuteľnosť? Skúste praktiku „open house“
Neviete predať nehnuteľnosť? Skúste praktiku „open house“

Neviete predať nehnuteľnosť? Skúste praktiku „open house“

Snažíte sa už niekoľko týždňov alebo mesiacov predať nehnuteľnosť a nič? Vyskúšajte deň otvorených dverí alebo open house. V zahraničí ide o bežnú obchodnú praktiku, na Slovensku je to skôr výnimka. Preto sme sa spýtali na skúsenosti realitných maklérov, ktorí tento model predaja využívajú.

Model open house spočíva v tom, že v jeden deň zorganizuje realitná kancelária akoby deň otvorených dverí v predávanej nehnuteľnosti. Priamo, emailom alebo cez internet a sociálne siete osloví kupujúcich, rozdá letáky v okolí. Záujemcovia sa v danom termíne na nehnuteľnosť dostavia a budú si ju môcť prezrieť, porozprávať sa s realitným maklérom, po prípade aj majiteľom, a pri káve a občerstvení nasať celkovú atmosféru miesta.

Skúsenosti s takýmto predajom nehnuteľností má aj bratislavská realitná kancelária 1.BCR. Pri ktorých nehnuteľnostiach je to vhodné? „Pokiaľ sa nehnuteľnosť nevie predať, prípadne majiteľ je otvorený rôznym možnostiam, vždy je ideálne spraviť open house. Odporúčam to hlavne pri veľkometrážnych bytoch alebo rodinných domoch, ideálne v teplejšom počasí, kedy dokážete v prípade návalu ľudí dostatočne obslúžiť potenciálnych klientov,“ uviedol Lukáš Machotka, riaditeľ 1.BCR.

Moderná kuchynská linka.
Klienti strávia dlhší čas ako by strávili na klasickej obhliadke.

Tím realitnej kancelárie zabezpečí okrem propagácie samotnej akcie, letáky s fotografiami a popisom nehnuteľnosti aj občerstvenie a prípravu priestoru, aby bol uprataný a vhodne upravený na väčší počet ľudí. „Klient príde, pozveme ho do nehnuteľnosti k občerstveniu a následne absolvujeme s klientom obhliadku nehnuteľnosti. Po obhliadke väčšinou klient zostal a porozprával sa s jedným z členov našej kancelárie. Samotná udalosť vždy prebieha v takej príjemnej priateľskej atmosfére a niekedy tam klienti strávia dlhší čas ako by strávili na klasickej obhliadke,“ opísal skúsenosti L. Machotka. Dodal, že väčšinu takýchto akcií usporiadali v sobotu popoludní, lebo ľudia sa neponáhľali a mali čas si všetko pozrieť a porozprávať sa.

Obývacia stena s policami.

Nie všetci majitelia však s takouto reklamou súhlasia a nie všetky nehnuteľnosti sú na takúto prezentáciu uspôsobená. „Open house sme väčšinou robili na nehnuteľnosť, ktorú klient dlhšie nevedel predať, alebo išlo o nehnuteľnosť, kde to bolo možné vykonať. Väčšinou prišlo na udalosť 5-7 klientov a vždy sa nám podarilo nájsť jedného záujemcu, ktorý dal aspoň ponuku,“ dodal L. Machotka. Prvý open house organizoval už v roku 2016 a potvrdilo sa mu, že to má zmysel, lebo hneď prvý dom, ktorý sa nevedel predať pol roka, bol hneď predaný práve vďaka usporiadaniu open house.

Bolo by účinnejšie, keby na open house chodili nielen klienti, ale aj makléri.

Prečo to nie je na Slovensku populárne? „S open house sme už prišli v roku 2016 a inšpirovali sme sa práve v USA. U nás je iný trh. V USA funguje aj spolupráca medzi maklérmi z rôznych kancelárií úplne inak. Väčšinou je nastavená provízia, kedy sa automaticky makléri rozdelia, narozdiel od Slovenska, kde sa až tak nespolupracuje. Bolo by to účinnejšie, keby na open house chodili nielen klienti, ale aj makléri so svojimi klientmi,“ zhodnotil Lukáš Machotka.

Zdroj: ZoznamRealit.Sk

Publikované: 10.6.2022


Odporúčané nehnuteľnosti

, ponúka 2 izbový byt , Myjava
Predaj 83.000,- €
, ponúka 2 izbový byt , Myjava

Ponúkame Vám na predaj 2i byt o veľkosti 60m2 v pôvodnom stave, v centre Myjavy, na 4 poschodí s novým výťahom, bezbariérový prístup. Vymenené boli okná za plastové, žalúzie a...

2-izbový byt 60 m2 Myjava
Predaj, priestor Mojmírovce - EXKLUZÍVNE HALO REALITY
Predaj Cena v RK
Predaj, priestor Mojmírovce - EXKLUZÍVNE HALO REALITY
Obchodné priestory 2085 m2 Mojmírovce
1851 - 2-izb. apartmán + parkovacie miesto v projekte OMNIA na Tomášik
Predaj 257.000,- €
1851 - 2-izb. apartmán + parkovacie miesto v projekte OMNIA na Tomášik

Dominant Real Vám exkluzívne ponúka na predaj 2 izbový apartmán v projekte OMNIA na Tomášikovej ulici v Bratislave-Ružinov.Apartmán sa nachádza v objekte D na 3. poschodí zo 5 s...

2-izbový byt 57.95 m2 Bratislava - Ružinov / Tomášikova
PREDAJ: 3 IZBOVÝ RODINNÝ DOM V SLUŠNOM PÔVODNOM STAVE, HURBANOVO
Predaj 67.000,- €
PREDAJ: 3 IZBOVÝ RODINNÝ DOM V SLUŠNOM PÔVODNOM STAVE, HURBANOVO

EXKLUZÍVNE IBA U NÁS!Csaba Őszi - realitný maklér pre Komárno a okolie Vám ponúkam na predaj 3-izbový rodinný dom v Hurbanove. Dom sa nachádza na 7,5 árovom oplotenom...

Rodinný dom 100 m2 Hurbanovo
SLNEČNÝ 2i byt, REKONŠTRUKCIA, 2 X SAMOST.IZBA, BALKÓN, Haburská ulica
Predaj 245.000,- €
SLNEČNÝ 2i byt, REKONŠTRUKCIA, 2 X SAMOST.IZBA, BALKÓN, Haburská ulica

Ponúkame na predaj veľmi pekný, slnečný, priestranný 2-izbový byt, orientovaný na južnú stranu, po kompletnej rekonštrukcii z roku (2019 - 2020), kompletne moderne zariadený so samostatnou kuchyňou a vlastným plynovým...

2-izbový byt 57.07 m2 Bratislava - Ružinov / Haburská